آذر 23, 1398 13:35 Asia/Tehran [Updated: آذر 23, 1398 13:56 Asia/Tehran]
  • اعلام نتیجه انتخابات الجزایر و ادامه اعتراضات/ تحلیل

پارس تودی- انتخابات ریاست جمهوری الجزایر در فضایی ناآرام و امنیتی و با مشارکت کمتر از نیمی از واجدان شرایط برگزار شد.

براساس اعلام کمیته ملی مستقل انتخابات الجزایر، در این انتخابات، "عبدالمجید تبون" از نخست‌ وزیران دوران بوتفلیقه با کسب 58.15 درصد آرا، به عنوان رییس جمهوری این کشور انتخاب شده است.

رئیس کمیته ملی مستقل انتخابات الجزایر میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را 41.13 درصد اعلام کرد و گفت عبدالمجید تبون موفق شده است چهار میلیون و 945 هزار و 116 رأی را کسب و مقام ریاست جمهوری را از آن خود کند.

"عبدالقادر بن قرینه" رئیس جنبش "البناء الوطنی" در رتبه دوم پس از تبون، "علی بن فلیس" نخست‌ وزیر سابق در رتبه سوم، "عزالدین میهوبی" دبیرکل حزب "التجمع الوطنی الدیمقراطی" در رتبه چهارم و "عبدالعزیز بلعید" رئیس حزب "جبهه المستقبل" در جایگاه پنجم را در این انتخابات قرار گرفته اند.

این انتخابات نخستین انتخابات ریاست‌ جمهوری الجزایر پس از کناره‌ گیری "عبدالعزیز بوتفلیقه"، رئیس‌ جمهوری وقت این کشور در 2 آوریل سال 2019 محسوب می شود. 

الجزایر در 10 ماه گذشته صحنه اعتراضات مردمی است.

معترضان، مخالف برگزاری انتخابات در برهه کنونی بودند زیرا از نظر آنها شرایط برگزاری انتخابات در این کشور هنوز مهیا نبود.

معترضان  خواستار کناره گیری همه افراد وابسته به عبدالعزیر بوتفلیقه رییس جمهوری مستعفی این کشور از قدرت‌ و رسیدگی به اتهامات و تخلفات آنها قبل از برگزاری انتخابات بودند.

آنها خواهان تغییرات اساسی در ساختار سیاسی این کشور و تشکیل جمهوری دوم هستند.

از نظر معترضان برگزاری انتخابات در شرایط کنونی و با حضور و مشارکت عناصر وابسته به نظام بوتفلیقه در واقع تداوم نظام فاسد گذشته است.

از این رو بسیاری از احزاب الجزایر این انتخابات را تحریم کرده بودند. در این راستا بیش از 30 حزب، جمعیت، سازمان، اتحادیه سیاسی، ملی، کاری و اجتماعی همراه با 120 نفر از شخصیت‌های مستقل و سرشناس از جمله استادان دانشگاه، نویسندگان و نخبگان سیاسی الجزایر چندی پیش با انتشار بیانیه مشترکی از مردم این کشور خواستند در انتخابات ریاست جمهوری  شرکت نکنند.

در این بیانیه تصریح شده بود که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نوعی طنز است و پنج نامزدی که با یکدیگر رقابت می کنند، هدفشان حفظ نظام فاسد و استبدادی گذشته است.

به رغم همه این اعتراض‌ها، انتخابات الجزایر در فضایی ناآرام و امنیتی برگزار شد و اکنون "عبدالمجید تبون" پیروز انتخابات معرفی شده است.

"تبون" در نخستین کنفرانس مطبوعاتی پس از پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری بر پایبندی به تغییراتی که مردم الجزایر  خواهان آن هستند، تاکید کرد و گفت که توانایی انجام تغییرات را دارد.

اعتراض‌ها اما در الجزایر ادامه دارد. پس از اعلام نتایج انتخابات و سخنان تبون، مخالفان با برپایی تظاهرات و سر دادن شعارهایی مانند "نه به انتخابات باندها"، "همچنان استواریم و در انتخابات شرکت نکردیم و هیچ کس نماینده ما نیست"، "هرگز تسلیم نخواهیم شد"، "نه به تشکیل دوباره رژیم گذشته" و "رییس جمهوری قلابی را نظامیان روی کار آورده اند" خواستار ابطال انتخابات شدند.

روزهای آینده احتمالا روزهای بحرانی برای الجزایر خواهد بود.

رییس جمهوری منتخب وعده اصلاح قوانین به ویژه قانون اساسی و قانون انتخابات و نیز بهبود وضع اقتصادی را داده است.

 معترضان اما همچنان تشکیل جمهوری دوم را آرمان خود قرار داده اند. 

"مریم املال لالماس" کارشناس سیاسی در این زمینه گفت: حاکمیت الجزایر می خواهد از طریق برگزاری این انتخابات، به جنبش اعتراضی این کشور پایان دهد اما این جنبش با برگزاری انتخابات متوقف نمی شود.

بسیاری از معترضان می گویند این همه تلاش نکردیم تا به این نقطه برسیم.

ادامه خواهیم داد و باید آنچه می خواهیم به دست آوریم. در این راستا به نظر می رسد عبدالمجید تبون مجبور خواهد بود تعهداتی به این جنبش اعتراضی بدهد.

او شاید زندانیان سیاسی را آزاد کند و یا با ایجاد فضای گفت وگو مطالبات جنبش اعتراضی را بپذیرد. روزهای آینده تعیین کننده خواهد بود.

نویسنده: آتوسا دینیاریان

141/118

بیشتر بخوانید:

اعتراض هزاران الجزایری به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری

"عبدالمجید تبون" پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری الجزایر شد

کلیدواژه

کامنت