بهمن 03, 1398 18:47 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • تکذیب شایعه شهادت شیخ زکزاکی

جنبش اسلامی نیجریه امروز (پنجشنبه) اخبار مربوط به شهادت شیخ "ابراهیم زکزاکی" رهبر این جنبش را تکذیب کرد.

به گزارش پارس تودی، "ابراهیم موسی"، سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه در توییتر نوشت: "برخلاف شایعه‌ها مبنی بر اینکه (علامه ابراهیم زکزاکی) رهبر جنبش اسلامی نیجریه که به صورت غیرقانونی بازداشت شده، به شهادت رسیده است، ما به عموم مردم می‌گوییم این داستان‌ها ساختگی است و نباید به آن‌ها توجه کرد."

در این پیام همچنین آمده است: از زمان انتقال شیخ زکزاکی به زندان کادونا و به رغم وخامت حال ایشان، اجازه دسترسی پزشکان به او داده نشده است. از این رو ما از جامعه بین المللی می‌خواهیم فشار‌ها را به دولت نیجریه در خصوص ایجاد شرایطی برای دسترسی پزشکان و معاینه شیخ و در نهایت آزادی ایشان از زندان افزایش دهند.

"شیخ ابراهیم زکزاکی" و همسرش 13 دسامبر 2015 در حمله نظامیان نیجریه به حسینیه ای در شهر "زاریا" Zaria  بازداشت شدند.

نیرو‌های ارتش نیجریه در روز بازداشت شیخ زکزاکی، با تیراندازی به سوی تجمع کنندگان در برابر حسینیه و منزل وی،  صدها نفر از جمله سه فرزند شیخ زکزاکی را  به شهادت رسانند.

پس از تلاش‌ها و اعتراض‌های بسیار و فشار‌های داخلی و بین المللی، دادگاه نیجریه اوت 2019 به شیخ زکزاکی و همسرش اجازه داد تا برای درمان به هند سفر کنند اما به‌علت نارضایتی از روند درمان، محدودیت‌های امنیتی و نبود پزشکان مورد اعتماد، شیخ زکزاکی و همسرش پس از دو روز اقامت در هند، این کشور را به مقصد نیجریه ترک کردند.

نیروهای امنیتی نیجریه پس از آنکه شیخ زکزاکی وهمسرش وارد فرودگاه ابوجا شدند، آنها را به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

در ماه های اخیر مردم نیجریه بارها با برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور خواستار آزادی شیخ "زکزاکی" شده اند اما نیروهای امنیتی نیجریه هر بار این تجمعات را سرکوب کرده اند.

117

بیشتر بخوانید:

حمله پلیس نیجریه به حامیان شیخ زکزاکی

اعتراض جنبش اسلامی نیجریه به ادامه بازداشت شیخ زکزاکی

وخامت اوضاع جسمانی شیخ زکزاکی و ادامه فشارهای دولت نیجریه/ تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت