فروردین 23, 1399 11:23 Asia/Tehran [Updated: فروردین 23, 1399 12:12 Asia/Tehran]
  •  سرنگونی دو پهپاد ترکیه در لیبی

گروه موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی "خلیفه حفتر"، از سرنگونی دو پهپاد دیگر ترکیه در غرب لیبی، به فاصله دو روز خبر داد.

به گزارش پارس تودی؛ گروه موسوم به ارتش ملی لیبی روز جمعه اعلام کرد: پدافند هوایی این گروه یک پهپاد ترکیه را که قصد هدف قرار دادن شهر "ترهونه"، غرب لیبی داشت، سرنگون کرد.

براساس این گزارش، پدافند هوایی نیروهای حفتر در محور طرابلس یک پهپاد دیگر ترکیه که قصد بمباران کردن مواضع گروه موسوم به ارتش ملی لیبی در منطقه "ورشفانه"، جنوب غرب طرابلس داشت، سرنگون کرد.

گروه موسوم به ارتش ملی لیبی، روز چهارشنبه نیز از سرنگونی سه پهپاد ترکیه در شرق طرابلس خبر داده بود.

ترکیه اخیرا به صورت جدی وارد پرونده لیبی شده و رسما از دولت فائز السراج در مقابل گروه موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی "خلیفه حفتر"  حمایت می‌کند.

27 نوامبر 2019 ترکیه دو تفاهم‌نامه همکاری امنیتی و ترسیم مرزهای دریایی با دولت وفاق ملی لیبی امضا کرد تا بتواند منابع انرژی در دریای مدیترانه را اکتشاف و استخراج کند؛ این اقدام، باعث ناراحتی مصر، یونان، قبرس و ژنرال "خلیفه حفتر" فرمانده گروه موسوم به ارتش ملی لیبی شده است.

گروه موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی "خلیفه حفتر" که سال‌ها با حمایت عربستان، مصر، امارات و برخی کشورهای غربی بر شرق لیبی سیطره داشت، طی چند ماه اخیر به سمت شمال این کشور پیشروی کرده است. حفتر چهارم آوریل سال 2019 به نظامیان تحت امر خود  فرمان داد به طرابلس پایتخت لیبی، حمله کنند.

از زمان آغاز این حمله تاکنون بیش از  1100 نفر در طرابلس کشته و دستکم 5700 نفر نیز زخمی شده‌اند.

لیبی از زمان انقلاب 2011 مردم این کشور که به سرنگونی حکومت "معمر قذافی" دیکتاتور معدوم لیبی منجر شد، با مداخله آمریکا و برخی کشورهای اروپایی و منطقه درگیر خشونت و بی ثباتی سیاسی شده است. ­

از  پنج سال پیش لیبی بر اثر اختلافات میان احزاب و گروه‌ها، دارای دو پارلمان؛ (پارلمان طبرق در شرق و پارلمان طرابلس، پایتخت لیبی) و دو ارتش است.

پارلمان طبرق مورد حمایت ارتش ملی لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر بوده و دولت وفاق ملی "فائز سراج" که مورد حمایت جامعه بین الملل است، در شهر طرابلس مستقر است.

133/118

بیشتر بخوانید:

حمله توپخانه‌ای نیروهای حفتر به طرابلس

دولت لیبی: نیروهای حفتر بیمارستان ویژه کرونا را هدف قرار دادند

 

کلیدواژه

کامنت