خرداد 11, 1399 11:08 Asia/Tehran [Updated: خرداد 12, 1399 16:33 Asia/Tehran]
  • آخرین تحولات افریقا

افریقا- ایران پرس: درگیری در سینای مصر، رایزنی رئیس جمهور مصر درباره بحران لیبی و احضار سفیر اتیوپی در سودان از مهم ترین اخبار شبانه روز گذشته در قاره افریقا بوده است.

 کشته شدن 7 نظامی مصر در منطقه سینا

بر اثر انفجار بمب در مسیر خودروی گشتی ارتش مصر در منطقه سینا، هفت نظامی این کشور کشته شدند.

به گزارش شبکه الجزیره، ستاد نیروهای مسلح مصر اعلام کرد، در اقدام تلافی جویانه گروه های تروریستی تکفیری، هفت نظامی مصری بر اثر انفجار بمب در مرکز منطقه سینا جان باختند.

طبق این گزارش، طی یک هفته گذشته در عملیات هوایی و زمینی ارتش مصر در منطقه سینا دست کم 19 تروریست تکفیری کشته شدند.

نیروهای دولتی مصر در این عملیات همچنین بسته ها و کمربندهای انفجاری و چند قبضه سلاح از مخفیگاه تروریست‌ها کشف و ضبط کردند.

گفت وگوی تلفنی السیسی و مکرون درباره بحران لیبی

ریاست جمهوری مصر در بیانیه ای اعلام کرد، "عبدالفتاح السیسی" رئیس جمهور مصر و "امانوئل مکرون" همتای فرانسوی وی در این گفت وگوی تلفنی آخرین تحولات لیبی را بررسی کرده‌‌اند.

بر اساس اعلام ریاست جمهوری مصر، "السیسی" و "مکرون" در این گفت وگو بر ضروت پایان هرج و مرج در لیبی و حل بحران این کشور از طریق سیاسی تاکید کردند.

لیبی در حال حاضر بین دو مرکز قدرت تقسیم شده است. یکی از آن‌ها دولت مستقر در طرابلس است که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته‌ شده است و دیگری دولتی که در شهر "طبرق" در شرق لیبی مستقر است و از سوی امارات، مصر، عربستان سعودی و چند کشور اروپایی حمایت می‌شود.

 15 کشته بر اثر حمله به کاروان تجاری در بورکینافاسو

حمله گروهی مسلح به یک کاروان تجاری در شمال بورکینافاسو، دست کم 15 کشته بر جای گذاشت.

به گزارش شنبه آسوشیتدپرس، دولت بورکینافاسو اعلام کرد:  شماری از کشته‌های این حمله، زن و کودک هستند و چند نفر دیگر نیز در این حمله زخمی و یا مفقود شده‌اند.

دولت بورکینافاسو می گوید: این حمله در پاسخ به تلاش‌ فزاینده ارتش برای ریشه ‌کن کردن خشونت رخ داده و خسارات مادی زیادی به کاروان تاجران وارد شده است.

در سال 2019 حدود دو هزار نفر در درگیری‌های ارتش و شبه ‌نظامیان مرتبط با گروه های تروریستی القاعده و داعش در بورکینافاسو کشته شدند.

بورکینافاسو از جمله مستعمرات فرانسه بود و اکنون یکی از فقیرترین کشورهای جهان به شمار می‌رود.  

بورکینافاسو، مالی و نیجر سال ‌ها است که درگیر مبارزه با شبه نظامیان وابسته به گروه‌های افراطی هستند.

براساس آمار سازمان ملل متحد، در سال 2019 نزدیک چهار  هزار نفر در این سه کشور، قربانی خشونت ‌گروه های افراطی ها شدند.

احضار سفیر اتیوپی در سودان

به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، وزارت امور خارجه سودان، امروز شنبه در اعتراض به آنچه تجاوزهای مرزی خوانده است، سفیر اتیوپی در خارطوم را احضار کرد.

درگیری تازه میان ارتش سودان و نیروهای اتیوپی در منطقه مرزی «الفشقه» در ایالت "القضارف" (1) واقع در شرق سودان، پنج کشته و هفت زخمی بر جای گذاشت.

سه غیر نظامی و دو افسر ارتش سودان روز پنجشنبه در درگیری با شبه نظامیان مورد حمایت ارتش اتیوپی بر سر برداشت از آب رود "عطبره" (2) در منطقه «برکه نورین» نزدیک مرز این کشور کشته شدند.

در این درگیری، هفت نظامی ارتش سودان نیز زخمی شدند.

تنش‌‌ها میان سودان و اتیوپی در این منطقه مرزی افزایش یافته و این بحران مرزی تا کنون سابقه نداشته است. سودان و اتیوپی در کنار مصر درگیر اختلافات سد النهضه نیز هستند.

1- Al Qadarif

2- Atbara

 

کلیدواژه

کامنت