آذر 10, 1399 00:49 Asia/Tehran [Updated: آذر 10, 1399 01:04 Asia/Tehran]
  • الأزهر: جهان اسلام جنایت‌های اسرائیل را فراموش نخواهد کرد

الأزهر مصر به مناسبت سالروز تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره تقسیم فلسطین بیانیه‌ای صادر و تأکید کرد که جنایت‌های اسرائیل هرگز فراموش نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، الأزهر در بیانیه‌ای تأکید کرد که جهان عربی و اسلامی هرگز کشتارها، جنایت‌های غیرانسانی و غیراخلاقی علیه ملت فلسطین را فراموش نخواهد کرد.

در بیانیه الأزهر که در حساب فیس‌بوک آن قرار گرفت، آمده است: این جنایت‌ها با وجود تلاش‌های رژیم اشغالگر برای تحریف تاریخ و حقایق آن، ممکن نیست که از حافظه انسان پاک شود.

در بیانیه الأزهر آمده است که سالروز اشغال اراضی فلسطینی یا آنچه در اصطلاح سیاسی به سالروز تقسیم فلسطین معروف است، بدترین مناسبت در تاریخ است و این تاریخ دربردارنده تمامی انواع ظلم علیه ملت فلسطین اعم از کشتار، تجاوزات، شکنجه و آوارگی و غیره است.

الأزهر همچنین از جامعه جهانی خواست تا دولت فلسطین را به پایتختی قدس به رسمیت بشناسد و بر ضرورت زنده نگه داشتن مسئله فلسطین و یادآوری آن برای کودکان و جوانان تا زمان بازپس‌گیری حقوق ملت فلسطین تأکید کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل در روز ۲۹ نوامبر ۱۹۴۷ با تصویب قطعنامه ۱۸۱ به طرح تقسیم فلسطین به دو کشور عربی و عبری رأی داد.

در روز ۲۹ نوامبر سال ۱۹۴۷ (امروز) سازمان ملل متحد براساس قطعنامه ۱۸۱ ، قیمومت فلسطین را از انگلیس گرفت و فلسطین را رسماً به ۳ بخش تقسیم کرد.

در سال ۱۹۷۷ سازمان ملل متحد روز ۲۹ نوامبررا به عنوان «روز جهانی اعلام همبستگی با ملت فلسطین» معرفی  کرد.

کلیدواژه