مهر 18, 1400 23:54 Asia/Tehran [Updated: مهر 19, 1400 06:21 Asia/Tehran]
  • تبون: فرانسه به الجزایر احترام نگذارد، سفیرمان به پاریس برنخواهد گشت

رئیس جمهور الجزایر که در واکنش به اظهارات رئیس جمهور فرانسه علیه الجزایر، سفیر این کشور در پاریس را فراخوانده بود، تاکید کرد بازگشت سفیر، منوط به احترام فرانسه به الجزایر است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «عبدالمجید تبون» رئیس جمهور الجزایر، بازگشت سفیر کشورش به فرانسه را منوط به احترام کامل پاریس به الجزایر دانست و تاکید کرد فرانسه باید فراموش کند که الجزایر مستعمره بوده است.

وی افزود: فرانسه باید فراموش کند که الجزایر مستعمره بود، زیرا امروز الجزایر با برخورداری از ارتش، اقتصاد و مردم خود قدرتمند است.

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه اخیرا گفت، رئیس جمهور الجزایر در یک رژیم بی‌نهایت سخت، بلاتکلیف مانده است.

ماکرون همچنین مدعی شد که پیش از استعمار فرانسه، ملت الجزایر وجود نداشته و آنها از استعمار عثمانی به استعمار دیگر منتقل شدند. 

در پی این اظهارنظر و تشدید تنش میان الجزایر و فرانسه، عبدالمجید تبون که بارها از وجود توطئه علیه کشورش به دلیل مخالفت با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و مقابله با توطئه‌‌ها علیه جهان عرب هشدار داده، یکشنبه پیش دستور بسته شدن حریم هوایی این کشور به روی هواپیماهای نظامی فرانسه را صادر کرد و سفیر الجزایر را از پاریس فراخواند. 

«ایمن بن عبدالرحمان»، نخست وزیر الجزایر نیز دوشنبه پیش با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور فرانسه گفت: این سخنان توهین آمیزی که علیه الجزایر مطرح شد، غیرقابل قبول و مردود است. الجزایر از همه اظهاراتی که به منظور تضعیف تاریخ و ریشه‌های آن بیان می‌شود، بزرگ‌تر است.

// 114

بیشتر بخوانید:

ترکیه اظهارات ماکرون درباره تاریخ الجزایر را رد کرد

الجزایر سفیر خود را از فرانسه فرا خواند

کلیدواژه