بهمن 05, 1400 07:26 Asia/Tehran [Updated: خرداد 03, 1401 14:30 Asia/Tehran]

خارطوم- ایران‌پرس: پایتخت سودان و دیگر شهرهای این کشور آفریقایی همچنان شاهد تظاهرات مردمی برای پایان حکومت نظامیان در سودان و روی کار آمدن دولت دموکراتیک است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، پس از اینکه کودتای نظامی (اکتبر 2021) در سودان با مخالفت مردم این کشور روبه‌رو شد؛ عبدالفتاح البرهان و عبدالله حمدوک، 21 نوامبر 2021 توافق سیاسی برای بازگشت حمدوک به قدرت امضاء کردند که این توافق هم مانند کودتای نظامی در سودان با مخالفت گسترده مردم این کشور روبه‌رو شده است و تظاهرات هفتگی مردم سودان ادامه دارد. 
با تداوم تظاهرات در شهرهای مختلف سودان، عبدالله حمدوک، نخست وزیر این کشور هم به استعفاء از قدرت مجبور شد، اما مردم سودان همچنان در خیابان‌ها حضور دارند تا به قدرت نظامیان در کشورشان پایان دهند. 
نیروهای نظامی سودان عصر دوشنبه (24 ژانویه 2022) برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در خارطوم، پایتخت سودان، از گلوله جنگی و گاز اشک‌آور استفاده کردند که این اقدام به کشته شدن حدود 5 نفر و زخمی شدن ده‌ها سودانی منجر شد.
کمیته مرکزی پزشکان سودان از سازمان‌های حقوق بشری خواسته است تا در برابر سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم سودان توسط نظامیان این کشور موضع‌گیری کنند.

112

 بیشتر بخوانید:

بحران در سودان؛ زنان هم به خیابان آمدند  

تظاهرات مردم سودان در محکومیت حکومت نظامیان 

تظاهرات سودانی‌ها در اعتراض به حکومت نظامی/ کشته شدن ۳ معترض

نخست‌وزیر سودان استعفا کرد

تداوم بحران در سودان؛ آیا حمدوک استعفاء می‌دهد؟ 

کلیدواژه