بهمن 02, 1395 07:11 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • یحیی جامه حاضر به استعفا شد

یحیی جامه که در انتخابات ریاست جمهوری گامبیا شکست خورده است پس از انجام مذاکرات سخت و فشرده و همچنین دخالت نظامی در این کشور، اعلام کرد که از قدرت کناره گیری می کند.

به گزارش پارس تودی به نقل از سی ان ان،« یحیی جامه» در مصاحبه تلویزیونی صبح شنبه گفت به رغم وظیفه وی مبنی بر حفاظت و حمایت از جان مردم گامبیا به عنوان عالی ترین قدرت این کشور حاضر است که از مقام ریاست جمهوری کناره گیری کند.

توافق جامه برای کناره گیری از قدرت پس از مداخله ارتش سنگال صورت گرفت.

ارتش سنگال که تا شامگاه چهارشنبه به یحیی جامه مهلت داده بود تا قدرت را به رئیس جمهوری جدید گامبیا واگذار کند، وارد خاک این کشور شد.

 ارتش سنگال پنجشنبه اعلام کرد، نیروهای خود را برای پشتیبانی از "آدام بارو" Adama Barrow که در انتخابات ریاست جمهوری یکم دسامبر گامبیا پیروز شد، وارد این کشور کرده است.

بارو روز پنجشنبه در سفارت گامبیا در سنگال به عنوان رئیس جمهور جدید آن کشور سوگند یاد کرد.

رئیس جمهوری جدید گامبیا از سربازان این کشور خواست که به وی وفادار باشند تا انتقال قدرت در گامبیا به طور مسالمت آمیز انجام گیرد.

دوره ریاست جمهوری یحیی جامه، روز چهارشنبه  به پایان رسید اما وی از انتقال قدرت به "آدام بارو"، که در انتخابات یکم دسامبر پیروز شد، خودداری کرد.

یحیی جامه قدرت را از سال 1994 تا کنون در گامبیا در اختیار دارد.

کشورهای غرب آفریقا با حمایت شورای امنیت سازمان ملل متحد جامه را تهدید کرده اند که در صورت مقاومت وی را با زور مجبور به ترک قدرت خواهند کرد.

علاوه بر سنگال، نیجریه و غنا نیز نیروهای خود را به مرزهای گامبیا اعزام کرده اند تا در صورت نرسیدن به راه حل سیاسی، مداخله کنند.

گامبیا در انتظار رییس جمهوری جدید/تحلیل

سرانجام پس رایزنی های فراوان و صف آرایی نظامی کشورهای غرب آفریقا علیه گامبیا، درآخرین فرصت ها،یحیی جامه اعلام کرد ازپست خود کناره می گیرد.

طبق قانون گامبیا جامه باید تا 19 ژانویه از قدرت کناره گیری و مراسم تحلیف  "آداما بارو" رییس جمهوری جدید برگزار می شد،اما اصرار جامه بر ماندن در قدرت سبب شد تا کشورهای غرب آفریقا بنا بر هشدارهای قبلی خود ،اقدام نظامی خود را آغاز و نیروهای نظامی در مرز سنگال صف آرایی نمایند.

در حالیکه نیروهای نظامی آماده ورود به این کشور برای وادار ساختن جامه به ترک قدرت بودند، برای آخرین رایزنی ها رییس جمهوری موریتانی وارد بانجول شد و سپس گامبیا را به مقصد سنگال ترک کرد.

محمد ولد عبدالعزیز رییس جمهوری موریتانی اعلام کرد: یحیی جامه - رییس جمهوری گامبیا قول داده است "به نفع گزینه های مسالمت آمیزتر" از قدرت کناره گیری کند.

اگر چه جامه تلاش کرد با اعلام وضعیت فوق العاده،اعمال خشونت، وتلاش برای جلب همکاری ارتش این کشور همچنان در مسند قدرت بماند اما به نظر می رسد اوج گیری مخالفت ها ،فرار برخی افراد کلیدی در این کشور، به ویژه اعلام انصراف فرمانده ارتش  این کشور در جنگ با نیروهای نظامی سنگال از جمله دلایلی است که جامه را به کناره گیری از قدرت وادار کرده است.

در همین حال مراسم تحلیف رییس جمهوری جدید نیز در سفارت گامبیا در سنگال برگزار شد.

اکنون بار دیگر مقامات کشورهای مختلف منطقه منتظرند تا انتقال مسالمت آمیز قدرت در گامبیا صورت گرفته و رییس جمهوری جدید کار خود را در گامبیا آغاز کند.اگر چه جامه اعلام کرده است که از قدرت کناره گیری می کند اما همچنان این نگرانی وجود دارد که وی بر تصمیم خود پایبند نماند.

از این روی میانجیگران کمیسیون جامعه اقتصادی غرب آفریقا (اکوواس ) و اتحادیه آفریقا بار دیگر ضمن هشدار به جامه، از وی خواستند با توجه به صف آرایی نیروهای چند ملیتی در پشت مرزهای این کشور- از تصمیمات غیرمنطقی در واپسین لحظات پرهیز کرده و نگذارد کشورش وارد بحران های سیاسی و اقصادی فلج کننده شود. واکنش سریع کشورهای منطقه به نا ارامی های گامبیا نشان داد که اتحادیه آفریقا و نهادهایی نظیر اکواس این توانایی را دارند که بحران را مهار و مانع از دخالت های  خارجی   برای  حل بحرانهای منطقه ای شوند.  

 اقدامات جامه، کشوررا تا مرز وقوع جنگ پیش برد، اما اکنون این خطر تا حدودی دور شده است. جامه با  سیاست ها یش آزادی های سیاسی را سرکوب و با برخورد خشونت آمیزو دستگیری مخالفان، اصرار بر ادامه   زمامداری کرد  در حالیکه  باید به ارای مردم احترام گذاشت.اکنون انتقال قدرت  امیدهای تازه ای  ایجاد کرده است.

بارو که از جمله تجار موفق این کشور محسوب می شود وعده آزادی زندانیان سیاسی،بهبود شرایط سیاسی و اقتصادی در این کشور را داده است.اگر چه پیروزی وی قابل پیش بینی نبود اما با انتخاب مردم ،"بارو"اکنون رییس جمهوری رسمی این کشور است .113/111

بیشتر بخوانید:

تصویب قطعنامه حمایت نظامی کشورهای غرب آفریقا از دولت جدید گامبیا در شورای امنیت

ورود ارتش سنگال به گامبیا

ادای سوگند رئیس جمهوری جدید گامبیا در سفارت سنگال

کلیدواژه

کامنت