بهمن 03, 1395 03:14 Asia/Tehran [Updated: خرداد 12, 1399 16:33 Asia/Tehran]
  • «یحیی جامه» باخت و به گینه تبعید شد

رئیس جمهور گامبیا که بعد از شکست در انتخابات اخیر ریاست جمهوری این کشور بر ماندن در قدرت اصرار داشت، «بانجول» پایتخت گامبیا را بعد از کناره گیری به مقصد گینه ترک کرد.

به گزارش ایرنا، جامه که با اصرار بر ماندن در قدرت، کشورش را تا آستانه جنگ پیش برد به همراه «آلفا کنده» رئیس جمهوری گینه، روز شنبه گامبیا را ترک کرد.

گفته می شود رئیس جمهوری گینه که در هیات جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا «اکوواس» ECOWAS برای مذاکرات مرتبط با گامبیا شرکت داشته، موفق به قانع کردن یحیی جامه برای کناره گیری از قدرت شده است و تبعیدگاه وی نیز کشور گینه خواهد بود.

بعد از آن که اعضای اکوواس، ضرب العجل تعیین شده را برای یحیی جامه تعیین و واحدهای نظامی خود را نیز به منظور برکنار کردن وی وارد خاک گامبیا کردند و حتی بعد از شلیک چند گلوله هوایی با مقاومتی مواجه نشدند، اطمینان های منطقه ای برای اعمال نفوذ با هدف میانجیگری برای رفع اختلاف در این کشور بالا گرفت.

البته پیش از ظهر جمعه، محمد ولد عبدالعزیز، رئیس جمهوری موریتانی قبل از عزیمت به گامبیا در یک نشست خبری در فرودگاه نواکشوت پایتخت کشورش گفته بود: یحیی جامه، رئیس جمهوری گامبیا پس از رایزنی هایی موافقت کرده تا از قدرت کناره گیری کند.

یحیی جامه که 22 سال است زمام حکومت را در گامبیا در دست داشت پس از انتخابات ریاست جمهوری اول دسامبر این کشور، ابتدا شکست را پذیرفت اما با تغییر موضع و در اقدامی که اعتراض جامعه جهانی را برانگیخت، نتیجه انتخابات را رد کرد.

آدام بارو Adama Barrow نامزد مخالفان در انتخابات ریاست جمهوری اول دسامبر گامبیا به پیروزی رسید.117

بیشتر بخوانید:

تلاش های منطقه ای برای حل بحران در گامبیا نتیجه داد

تصویب قطعنامه حمایت نظامی کشورهای غرب آفریقا از دولت جدید گامبیا در شورای امنیت

ورود ارتش سنگال به گامبیا

ادای سوگند رئیس جمهوری جدید گامبیا در سفارت سنگال

کامنت