بهمن 07, 1395 02:00 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • رئیس جمهور جدید گامبیا،  عصر پنجشنبه به کشورش بازمی گردد

"آداما بارو" رئیس جمهوری جدید گامبیا پس از دریافت چراغ سبز از نیروهای جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا "اکوواس" عصر روز پنجشنبه به کشورش باز خواهد گشت.

به گزارش پارس تودی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سخنگوی رئیس جمهوری جدید گامبیا، چهارشنبه شب با تایید این خبر اعلام کرد: "بارو" روز پنجشنبه، ساعت پانزده و سی دقیقه به وقت محلی داکار (پایتخت سنگال) را ترک و ساعت شانزده وارد بانجول می شود.

طرفداران رئیس جمهوری جدید گامبیا از روز شنبه، روزی که "یحیی جامه" رئیس جمهور پیشین این کشور "بانجول" را ترک کرد، بی صبرانه منتظر ورود "بارو" به گامبیا هستند.

بر اساس این گزارش، ورود "بارو" به بانجول به دلیل برنامه ریزی برای ایجاد امنیت در پایتخت و اطراف آن در توسط نیروهای "اکوواس" به تعویق افتاده بود.

نیروهای "اکوواس" در مناطق حساس پایتخت گامبیا از جمله فرودگاه و کاخ ریاست جمهوری مستقر شده اند.

آداما بارو از نیروهای کشورهای غرب آفریقا خواسته است که برای برقراری امنیت در گامبیا به مدت شش ماه در این کشور بمانند.

"یحیی جامه" سرانجام روز شنبه پس از استعفا، گامبیا را به قصد گینه ترک کرد تا بقیه عمرش را در این کشور به صورت تبعید بگذراند.

آلفا کنده، رئیس جمهور گینه که از این پس میزبان رئیس جمهور پیشین گامبیا است، به نمایندگی از اکوواس موفق شد پس از چند دور مذاکره با جامه، او را به کناره گیری از قدرت متقاعد سازد تا این کشور وارد مرحله آشوب های سیاسی و اجتماعی فلج کننده نشود.

بحران در گامبیا پس از رد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشور از سوی "یحیی جامه" آغاز شد.

یحیی جامه که 22 سال بود زمام حکومت را در گامبیا در دست داشت پس از انتخابات ریاست جمهوری اول دسامبر این کشور، ابتدا شکست را پذیرفت اما با تغییر موضع و در اقدامی که اعتراض جامعه جهانی را برانگیخت، نتیجه انتخابات را رد کرد.

آدام بارو Adama Barrow نامزد مخالفان در انتخابات ریاست جمهوری اول دسامبر گامبیا به پیروزی رسید.118/117

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهور جدید گامبیا: یحیی جامه خزانه را خالی کرده است+ویدئو

ورود نیروهای آفریقایی به گامبیا

کامنت