اسفند 01, 1395 09:22 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • تاکید سنگال و گامبیا بر تقویت روابط دوجانبه

مراسم سالگرد استقلال گامبیا نقطه عطفی در روابط بین این کشور و سنگال قلمداد می شود.

به گزارش پارس تودی به نقل از رادیو بین المللی فرانسه RFI،  گامبیایی ها روز شنبه پنجاه و دومین سالگرد استقلال شان را جشن گرفتند و آداما بارو Adama Barrow رئیس جمهوری جدید این کشور میزبان مکی سال Macky Sall رئیس جمهوری سنگال بود.

این در حالی است که گامبیا در دوران ریاست جمهوری یحیی جامه Yahya Jammeh سنگال را به مداخله در امور داخلی این کشور متهم می کرد و روابط میان دو کشور همواره تیره بود.

گامبیایی ها از مکی سال استقبالی با شکوه به عمل آوردند به گونه ای که رئیس جمهوری سنگال هرگز انتظار چنین استقبالی را نداشت. وی از سال 2012 بارها برای بهبود روابط با همسایه گامبیایی تلاش کرده بود. در این مدت مکی سال سه بار به بانجول پایتخت گامبیا سفر کرد. اما در نهایت چهارمین سفر وی، همزمان با مراسم سالگرد استقلال این کشور، به بهبود روابط بین دو کشور منجر شد.

مکی سال رئیس جمهوری سنگال تنها مهمانی بود که در این مراسم سخنرانی کرد. وی در سخنرانی خود از دو کشور به عنوان «اعضای یک خانواده» یاد کرد.

مکی سال گفت: ما (سنگال و گامبیا) جداناشدنی هستیم، چرا که  ارزش ها و روش زندگی یکسانی داریم.

آداما بارو رئیس جمهوری گامبیا نیز از عزم  خود برای تبدیل کردن روابط بین گامبیا و سنگال به الگویی برای آفریقایی ها سخن به میان آورد. بارو در این مراسم، اجرایی کردن هر چه سریع تر طرح ساخت یک پل بین دو کشور به نام پل «سِنِگامبیا» Sénégambia را اعلام کرد.

آداما بارو پس از بحران انتخاباتی در این کشور به داکار پایتخت سنگال رفته بود. وی مراسم تحلیف خود را نیز در سفارت گامبیا در داکار پایتحت سنگار برگزار کرد.

جامه پس از رد میانجی گری ها، مخالفت با پیشنهاد دریافت حق پناهندگی و با بی توجهی به تهدید جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا، تا بیستم ماه ژانویه، یک روز پس از پایان دوره قانونی ریاست جمهوری اش، کرسی ریاست جمهوری را حفظ کرد اما در نهایت تسلیم فشارها شد و از قدرت کناره گرفت.130/111

 

بیشتر بخوانید: 

کار دشوار تقسیم قدرت برای رئیس جمهوری جدید گامبیا

حذف واژه «اسلامی» از نام جمهوری اسلامی گامبیا

رئیس جهموری جدید گامبیا وارد این کشور شد

 

کلیدواژه

کامنت