فروردین 16, 1396 12:51 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • برگزاری انتخابات پارلمانی در گامبیا پس از 22 سال

پارس تودی- در پی ادامه تحولات سیاسی در گامبیا، انتخابات پارلمانی پس از 22 سال در این کشوربرگزار می شود.

مردم گامبیا پس از طی یک دوره بحران سیاسی پر تنش اکنون چند ماه پس ازآغاز دوره ریاست جمهوری آدامو بارو رییس جمهوری جدید این کشور، برای نخستین بار بعد از 22 سال فردا، ششم آوریل پای صندوق های رای می روند تا نمایندگان خود را به پارلمان حزبی این کشور بفرستند.

شهروندان گامبیا که از دوره زمامداری 22 ساله یحیی جامه، رییس جمهور مخلوع این کشور، تجربه انتخابات حزبی مستقلی را نداشتند، اکنون قرار است در تعیین سرنوشت خود شرکت و نمایندگان  پارلمان را انتخاب  کنند.

ثبت نام از نامزدها پارلمان حزبی گامبیا با 239 نماینده از 9 حزب سیاسی پایان یافته است. طبق ثبت نام قبلی از مردم این کشور در الکترال های انتخابات، 886 هزار نفر از شهروندان این کشور واجد شرکت در این انتخابات هستند؛ لذا هر رای مردم می تواند در تعیین سرنوشتشان مهم تلقی شود.

طبق قانون اساسی گامبیا، فقط 5 کرسی از 53 کرسی این پارلمان در اختیار رییس جمهوری این کشور قرار دارد و انتصابی به شمار می آید. این درحالی است که تا پیش از این، 43 کرسی در اختیار حزب حاکم (رییس جمهوری) بود و لوایحی که رییس جمهوری به پارلمان پیشنهاد می داد، بالاجبار در پارلمان تصویب می شد.

اعتراض مخالفان به روند قانونگذاری تحمیلی از سوی رییس جمهوری

روند قانونگذاری تحمیلی از سوی رییس جمهوری و تصویب آنها در پارلمان گامبیا از جمله مواردی بود که همواره مورد اعتراض مخالفان قرار داشت و آن را بر خلاف دموکراسی و آزادی در این کشور می دانستند.

شرایط سیاسی مدت هاست در گامبیا تغییر کرده است. با مقاومت جامه در دوران پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور و عزم وی در برخورد با مخالفان بسیاری از رهبران احزاب و گروه های مخالف دستگیر و زندانی شدند این موضوع زمینه ای را فراهم آورد تا احزاب مخالف در این کشور در یک ائتلاف با هدف کنار نهادن جامه از قدرت از آدام بارو حمایت کرده و زمینه پیروزی وی در انتخابات را فراهم آورند.

پیروزی احزاب مخالف برای نخستین بار در گامبیا

این نخستین بار بود که احزاب مخالف در این کشور توانستند به یک ائتلاف رسیده و پیروز شوند.اگر چه چند ماه پس از پیروزی بارو نیز با نپذیرفتنن نتیجه انتخابات توسط جامه، این کشور و گروه های سیاسی روزهای پر تنشی را گذراندند اما سرانجام با کناره گیری جامه از قدرت و چندی پس از آن به دست گرفتن ریاست جمهوری توسط ادام بارو جرقه هایی برای تغییر در این کشور و باز شدن فضای سیاسی به وجود آمد.

تشکیل دولت با مشارکت احزاب ،پاکسازی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و نیروهای نظامی این کشور از جمله اقدامات بارو در این راستا بوده است و اکنون با برگزاری انتخابات قرار است نخستین گام در راستای ایجاد فضای دموکراسی و آزاد سیاسی در این کشور برداشته شود.

اکنون چند ماه پس از به قدرت رسیدن آداما بارو، رئیس جمهوری گامبیا در حالی انتخابات پارلمانی این کشور برگزار می شود که  بسیاری از اعضای کابینه کنونی که رهبران هفت حزب سیاسی این کشور هستند همگی به عنوان کاندیدا در این انتخابات پارلمانی شرکت خواهند کرد.نمایندگان احزاب اعلام کرده اند، هر یک در انتخابات پارلمانی ششم آوریل با برنامه ای مستقل وارد میدان سیاسی جدید کشور می شوند.این موضوع اگر چه نشان از انشقاق است اما به نظر می رسد در شرایط کنونی این انشقاق می تواند از تک قطبی شدن جامعه گامبیا و افزایش قدرت ادامو پیشگیری نماید.118/111

بیشتر بخوانید:

مردم گامبیا بعداز 22 سال در انتخابات پارلمانی شرکت می کنند

رئیس جمهوری گامبیا برای بار دوم سوگند یاد کرد

 

 

کلیدواژه

کامنت