اردیبهشت 18, 1396 17:29 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • درخواست الجزایری ها از ماکرون برای اذعان به جنایات فرانسه

مطبوعات الجزایر امروز دوشنبه از امانوئل ماکرون رئیس جمهور منتخب فرانسه خواستند که به وعدۀ خود  عمل کند و به جرایم و جنایات این کشور در دوران استعمار الجزایر اذعان نماید.

به گزارش خبرگزاری پارس تودی به نقل از پایگاه الیوم السابع، روزنامه اخبار الیوم در گزارشی با عنوان «ماکرون دوست الجزایر رئیس جمهور شد» به بازگوئی جرایم و جنایات دوران استعمارگری فرانسه در الجزایر پرداخت و نوشت: فرانسه در 72 سال استعمار الجزایر حتی به پیرزنان و کودکان هم رحم نکرد.

روزنامه المساء هم در صفحۀ نخست خود نوشت: فرانسۀ استعمار از روز 8 مه 1945 تا 15 روز بعد 45 هزار نفر را قتل عام کرد و در این مدت هر روز 3 هزار نفر را به شهادت رساند.

روزنامه النهار نیز نوشت: هر جزایری که دوران استعمار کشورش را دیده است، صحنه های قتل عام و وحشیگری استعمارگران را هرگز فراموش نخواهد کرد.

ماکرون در زمان تبلیغات انتخاباتی خود به الجزایر رفت و وعده داد که اگر در انتخابات پیروز شود، به جنایات دوران استعمارگری فرانسه اذعان خواهد کرد.

ماکرون در سفر به الجزایر گفته بود: استعمار زمینه را برای خشونت غیرانسانی فراهم کرده بود و گذشتۀ استعماری فرانسه را نباید انکار کرد. 

ماکرون در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه 65 درصد آراء و رقیبش مارین لوپن 35 درصد آراء را به دست آورد. 129/112

بیشتر بخوانید : 

تبعات استعمار فرانسوی همچنان گریبانگیر مردم الجزایر

استعمار و رفتار انتخاباتی فرانسوی ها

کلیدواژه