فروردین 28, 1397 15:40 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • تلاش برای کاهش اختیارات جنگ رییس جمهوری آمریکا / تحلیل

پارس تودی-همزمان با افزایش سو استفاده روسای جمهوری امریکا از اختیارات جنگی، کنگره این کشور تلاش برای کنترل این اختیارات را شدت بخشیده است.

درطرح دوحزبی که کمیته روابط خارجی سنای امریکا در دستورکار قرارداده است، روسای جمهوری این کشور از صدور فرمان جنگ بدون مجوز کنگره علیه کشورها و گروههای تروریستی جدید منع می شوند.

سنای آمریکا

این طرح تلاش دارد «قانون اجازه استفاده ازنیروی نظامی علیه تروریست ها» را که در پی حوادث تروریستی 11 سپتامبر 2001 به تصویب رسید و به روسای جمهوری امریکا اجازه داد از ارتش برای نابودی گروه های تروریستی استفاده کنند، مورد بازبینی قرار دهد.

البته درقانون اساسی امریکا، اختیار اعلان جنگ در انحصار کنگره است و «قانون اختیارات جنگ» مصوب سال 1973 نیز شرایط خاصی را برای رییس جمهوری به منظور استفاده از ارتش در مناقشات فرامرزی درنظر گرفته است. 

با این حال، جز پنج جنگ از دهها جنگ امریکا، هیچ جنگ دیگری با مجوز کنگره آغاز نشده است وهیچ یک از روسای جمهوری امریکا به ضوابط تعیین شده در قانون سال 1973 عمل نکرده اند.

حتی قانون «اجازه استفاده از نیروی نظامی علیه تروریست ها» که صرفا برای مقابله با القاعده و طالبان به تصویب رسیده بود، نیز به شکل دقیق به اجرا درنیامد.

روسای جمهوری وقت امریکا با تفسیر موسع از این قانون، پای امریکا را بدون کسب مجوز از کنگره، به جنگ با داعش باز کردند.

اکنون پس از دوبارحمله موشکی به سوریه بدون کسب مجوز کنگره، قانونگذاران امریکایی درتلاش هستند اختیارات جنگی روسای جمهوری را ضابطه مند کنند.

البته در جریان بازبینی قانون «اجازه استفاده از نیروی نظامی علیه تروریست ها»، به رییس جمهوری امریکا اجازه داده می شود به هر تعداد به گروه های تروریستی شناخته شده حمله کند و برای پایان این حملات نیز محدودیتی نداشته باشد. با این حال، توسل به این قانون برای حمله به کشورها و گروه های تروریستی جدید بدون کسب مجوز کنگره ، ممنوع خواهد بود. 

البته با توجه به سنت دیرینه مقاومت قوه مجریه در برابر اختیارات کنگره، بعید به نظر می رسد محدودیت سازی قانونگذاران برای نحوه ورود به جنگ، از سوی کاخ سفید مورد پذیرش قرار گیرد.

بهانه روسای جمهور آمریکا برای دور زدن سنا

روسای جمهوری امریکا همواره به بهانه هایی همچون اصل غافلگیری و محدویت های زمانی، از کسب مجوز حمله از کنگره سر باز زده اند و پس از انجام این اقدامات، صرفا جهت اطلاع، کنگره را طی نامه ای تشریفاتی، از شروع جنگ مطلع ساخته اند.

دونالد ترامپ پس از صدور فرمان حمله اخیر به سوریه در نامه ای خطاب به کنگره، با ارائه جزئیاتی از شلیک موشک ها نوشت: مطابق با اختیارات قانونی خود به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح و رییس قوه اجرایی، چنین فرمانی را صادر کرده است.

در حالی که استناد به چنین اختیاراتی از سوی برخی از اعضای کنگره رد شده است. 

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان می گوید: یک شب حملات هوایی جای استراتژی فراگیر درباره سوریه را نمی گیرد و رییس جمهور باید به کنگره بیاید و مجوز استفاده از اقدام نظامی را بگیرد. 

و سناتور تیم کین نیز می گوید: تصمیم ترامپ برای حمله به سوریه بدون تأیید کنگره، غیرقانونی است و ما نباید به رؤسای جمهور، چک سفید امضاء برای راه انداختن جنگ بدهیم. 134/111

نویسنده: امیرعلی ابولفتح

بیشتر بخوانید:

مسکو و دمشق: اقدام اخیر آمریکا در سوریه تجاوز آشکار علیه دولت مستقل سوریه است

آمریکا به دنبال تجزیه سوریه است / توافق با کردها برای ایجاد منطقه خودمختار در شمال سوریه

تاکید وزیر امور خارجه آمریکا بر ادامه حضور نظامی آمریکا در سوریه

کلیدواژه