دی 15, 1397 11:14 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • تداوم تنش‌ها بین دو حزب آمریکابرسر بودجه دولت فدرال

طرح دموکرات ها در مورد بودجه و تصویب آن در مجلس نمایندگان آمریکا، با واکنش منفی جمهوریخواهان و رئیس جمهور این کشور مواجه شد.

به گزارش پارس تودی؛ «کوین مک کارتی» رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه گفت، طرح دموکرات ها برای بودجه و تصویب آن در سنا رای نخواهد آورد و به قانون تبدیل نخواهد شد.

مک کارتی در واکنش به گفته های «چاک شومر» رهبر دموکرات های سنای آمریکا افزود، حزب دموکرات نباید طرحی را دنبال کنند که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری از امضای آن خودداری کند. 

«نانسی پلوسی»، رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا در این جلسه تعطیلی دولت را طولانی و پرمناقشه خواند و اعلام کرد که حقوق کارکنان دولت پرداخت نمی‌شود و مردم از خدمات محروم شده اند.

تنش ها و اختلاف نظر بین دموکرات ها و جمهوریخواهان درمورد تعطیلی دولت در حالی کماکان ادامه دارد که حزب دموکرات، در دور جدید مجلس نمایندگان آمریکا بودجه دولت فدرال را بدون درنظر گرفتن طرح رئیس جمهوری برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک امضا کردند.

اما جمهوریخواهان اعلام کرده اند، تنها زمانی با تصویب بودجه در سنا موافقت می کنند که به امضای رئیس جمهوری آمریکا برسد. 

در این راستا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا عصر دیروز (جمعه) پس از دیدار با نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا گفت: تا زمانی که بودجه احداث دیوار مرزی با مکزیک تامین نشود، دولت بازگشایی نخواد شد.

ترامپ با تهدید اینکه حاضر است برای تأمین بودجه مورد نیاز برای ساخت دیوار حائل با مکزیک، ماه‌ها یا حتی سال‌ها دولت فدرال را تعطیل نگه دارد، مدعی شد که احداث این دیوارسدی در برابر تروریسم و به نحوی مانع ورود مهاجران به آمریکا است.

این درحالی است که چاک شومر، دقایقی قبل از سخنان ترامپ اعلام کرد، سران دموکرات از رئیس جمهور درخواست کرده اند تا دولت را از تعطیلی خارج و به گروگان گرفتن میلیون‌ها شهروند و صدها هزار کارمند آمریکایی پایان دهد.

درهمین اوضاع، رئیس جمهـوری آمریکا همچنین دمـوکرات‌ها را بخاطر ایجاد آشفتگی های اخیر در بـازارهای مـالی این کشور با در اختیار گرفتـن مجلس نمایندگان مورد سرزنش قرار داد.

با آغاز فعالیت دوره جدید کنگره آمریکا، نشانه‌های یک دوره پرتنش میان دولت و قانونگذاران این کشور آشکار شده است.

اختلاف رئیس جمهور و کنگره آمریکا بر سر اختصاص بودجه برای ساخت دیوار در مرز مکزیک، سبب شده است که بخش‌هایی از دولت فدرال از 22 دسامبر 2018 تاکنون تعطیل شود.

کاخ سفید اعلام کرده که خواهان دریافت بودجه 5 میلیارد و 600 میلیون دلاری برای تامین مالی ساخت این دیوار مرزی است، اما کنگره حاضر به تامین این رقم نیست.

موسسه اعتبارسنجی «استاندارد اند پورز» Standard & Poor's برآورد کرده است که تعطیلی دولت فدرال آمریکا هر هفته یک میلیارد و 200 میلیون دلار به تولید ناخالص داخلی این کشور ضرر می‌زند.

این تعطیلی همچنین موجب بیکاری و پرداخت نکردن حقوق دست‌ کم 800 هزار کارمند شده که با عدم تامین هزینه زندگی خود مواجه شده اند.138/118

بیشتربخوانید:

انتقاد ترامپ از دموکرات‌ها 

جدال دموکرات ها و ترامپ درباره دیوار مرزی و احتمال استیضاح وی/ تحلیل

جدال ترامپ و دموکرات‌ها در بُن‌بست بودجه‌مرزی

کلیدواژه