اردیبهشت 19, 1398 10:25 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • تحریمهای جدید آمریکا علیه ایران، اقدامی در راستای

پارس تودی-  پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام در 8 مه 2018 توسط ترامپ، تحریم های هسته ای علیه ایران در دو مرحله یعنی اوت و نوامبر 2018 به اجرا درآمدند.

این تحریم‌ها یک‌جانبه بوده و نقض قوانین بین‌المللی از جمله قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت محسوب می‌شود. با وجود اجرای این تحریم ها که به گفته آمریکایی ها بی سابقه ترین تحریم ها در طول تاریخ بشمار می روند، اما واشنگتن هم چنان بر گسترش تحریم ها علیه ایران در راستای سیاست «فشار حداکثری» تاکید دارد.

در این زمینه «دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهور آمریکا روز چهارشنبه  8 مه در ادامه اقدامات خصمانه اش علیه جمهوری اسلامی ایران، با صدور یک فرمان اجرایی، تحریم‌های جدیدی را علیه بخش فلزات ایران اعمال کرد.

ترامپ تصریح کرد، تحریم های جدید علیه بخش فلزات ایران از جمله آهن، فولاد، آلومینیوم و مس را در راستای کاهش درآمدهای صادراتی ایران اعمال کرده است.

این تحریم های جدید، در سالروز خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام اعمال شد.

بر اساس تحریم‌های جدید، آمریکا دارایی‌ها و منابع افراد، موسسات و شرکت‌هایی که در بخش معادن و فلزات ایران فعالیت، سرمایه‌گذاری و یا در تراکنش های مالی مرتبط با این حوزه مشارکت کنند، مسدود خواهد کرد.

ترامپ در این فرمان اجرایی مدعی شد، اگر ایران رفتار خود را تغییر ندهد با فشار بیشتری مواجه خواهد شد.

آمریکا بعد از خروج از برجام کارزاری همه‌جانبه برای اعمال فشار علیه ایران به راه انداخته است.

اعضای گروه 1+4 اعم از روسیه، چین و تروئیکای اروپایی (آلمان ، فرانسه و بریتانیا) بعلاوه اتحادیه اروپا بر علیه این تحریم ها موضع گرفته اند.

در عین حال این رویکرد دولت ترامپ انتقادات شدید در سطح بین المللی را برانگیخته است. 

در این زمینه «ادریس جزایری» گزارشگر شورای حقوق بشر سازمان ملل می گوید: من عمیقا نگران این مسئله هستم که یک کشور چگونه می‌تواند از سلطه خود در نظام مالی بین‌الملل استفاده کند تا نه فقط به مردم ایران که به تعهداتشان در توافق هسته‌ای پایبند مانده‌اند، بلکه به تمامی طرف‌های معامله‌کننده با آنها لطمه بزند.

رویکرد آمریکا در برابر ایران صرفا بر تهدید ، زور و اجبار مبتنی است. با این حال ایران ظرف چهل سال گذشته همواره در مقابل تحریم های آمریکا ایستادگی کرده و عملا توطئه های واشنگتن را خنثی و بی اثر کرده است. 

رهبر معظم انقلاب اسلامی در 9 ژانویه 2019 اظهار داشتند: «آمریکایی ها با خوشحالی می گویند، تحریم کنونی ملت ایران در تاریخ سابقه ندارد، اما ملت ایران ان‌شاءالله در این زمینه شکستی به آنها می دهد که در تاریخ بی سابقه باشد.»

در عین حال ایران ثابت کرده که با موفقیت قادر به غلبه بر تحریم های آمریکا و مقابله با سیاست های خصمانه دولت ترامپ است.

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران نیز اخیرا با تاکید بر اینکه سیاست‌های «ترامپ» در قبال ایران شکست خورده است نوشت: ترامپ به هر دستاویز ناچیزی چنگ می‌زند تا سیاست شکست خورده خود را در برابر ایران، موفق جلوه دهد. ایرانی‌ها هرگز تسلیم فشارهای آمریکا نمی‌شوند.

اقدام جدید آمریکا در تحریم فلزات ایران کاملا بر خلاف مفاد توافق هسته ای برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است.

ترامپ بر این تصور است که با ممانعت از دستیابی ایران به در آمدهای حاصل از صدور فلزات خواهد توانست تهران را در معرض فشار مالی بیشتری قرار دهد.

با این حال واکنش ایران به این مساله هم به صورت افزایش ظرفیت های داخلی و نیز استفاده از ابزار های مد نظر در توافق هسته ای برجام می تواند معادلات آمریکا را بر هم زده و بر قابلیت مانور های سیاسی و اقتصادی ایران بیافزاید. 

135/118

نویسنده: سيدرضا ميرطاهر

بیشتر بخوانید: 

آمریکا دوباره ایران را تحریم کرد

تحریم های یکجانبه آمریکا؛ نقض آشکار حقوق بشر/تحلیل

عراقچی: خروج از برجام را در دستور کار قرار داده ایم

 

کلیدواژه

کامنت