شهریور 28, 1398 03:01 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • گوترش: در تلاش برای صدور روادید مقامات ایرانی هستیم

دبیرکل سازمان ملل متحد از تلاش این سازمان برای حل مشکل صدور روادید مقامات ایرانی برای سفر به نیویورک جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل خبر داد.

به گزارش پارس تودی، "آنتونیو گوترش" چهارشنبه شب در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا آمریکا هنوز به هیات ایرانی جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل روادید نداده است گفت: این سازمان برای حل و فصل مسائل مربوط به صدور روادید برای "حسن روحانی" رئیس جمهوری و "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با مقام‌های آمریکایی در تماس است.

در حالی که هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد از روز چهارشنبه آغاز شده و نشست‌های مربوط به سران کشورها نیز از  سه‌شنبه آینده آغاز خواهد شد، دولت آمریکا تاکنون از صدور روادید برای رئیس‌جمهور و وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران خودداری کرده است.

این اقدام آمریکا خلاف قوانین بین المللی و نقض توافقنامه مقر سازمان ملل است.

دولت آمریکا پیشتر نیز (ژوئیه گذشته) در جریان سفر "محمد جواد ظریف" به نیویورک جهت شرکت در نشست عالی رتبه شورای اقتصادی-اجتماعی سازمان ملل محدودیت های شدیدی برای وی اعمال کرده بود.

آمریکا بعد از خروج غیرقانونی از برجام (8 می 2018) کارزاری همه‌جانبه برای اعمال فشار علیه ایران به راه انداخته است.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای اصلی جبهه مقاومت،  نقشی اساسی در مقابله با توطئه ها و اقدامات محور آمریکایی - صهیونیستی در منطقه دارد.117

 

کلیدواژه

کامنت