شهریور 28, 1398 10:03 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • آمریکا و استفاده ابزاری از مساله صدور ویزا برای شرکت در نشست سالانه سازمان ملل/ تحلیل

پارس تودی- آمریکا با توجه به استقرار مقر سازمان ملل متحد در نیویورک همواره از مساله صدور ویزا برای هیئت ها و مقامات شرکت کننده در جلسات و نشست های سازمان ملل به عنوان ابزاری به منظور فشار بر کشورهای مخالف خود استفاده کرده است.

با توجه به شرکت مقامات ارشد ایرانی در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل ، دولت ترامپ تاکنون از صدور ویزا برای هیئت ایرانی خودداری کرده است .

این مساله با واکنش "آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل متحد مواجه شده است. گوترش چهارشنبه شب در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا آمریکا هنوز به هیئت ایرانی جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل روادید نداده است گفت: این سازمان برای حل و فصل مسائل مربوط به صدور روادید برای "حسن روحانی" رئیس جمهوری و "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با مقام‌های آمریکایی در تماس است.

در حالی که هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد از روز چهارشنبه 18 سپتامبر آغاز شده و نشست‌های مربوط به سران کشورها نیز از سه‌شنبه آینده آغاز خواهد شد، دولت آمریکا تاکنون از صدور ویزا برای رئیس‌جمهور و وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران خودداری کرده است.

این اقدام آمریکا خلاف قوانین بین المللی و نقض توافقنامه مقر سازمان ملل است. در صورت عدم صدور ویزای آمریکا برای هیئت ایرانی جهت سفر به نیویورک و شرکت در نشست سالانه سران مجمع عمومی سازمان ملل، حسن روحانی ممکن است سفر خود را  لغو کند.

دولت آمریکا در ژوئیه 2019 در جریان سفر "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه ایران به نیویورک جهت شرکت در نشست عالی رتبه شورای اقتصادی-اجتماعی سازمان ملل نیز محدودیت‌های شدیدی علیه وی اعمال کرده بود.

طبق توافقنامه سازمان ملل و آمریکا، این کشور به عنوان میزبان نباید هیچ مانعی در سفر مقامات کشور‌های عضو سازمان ملل برای شرکت در رویداد‌های این سازمان ایجاد کند.

به نظر می رسد واشنگتن از این اقدام اهداف چندی را دنبال می کند‌.

-نخستین هدف دولت ترامپ، ایجاد ابهام و سردرگمی برای هیئت و مقامات ایرانی درباره انجام یا عدم انجام این سفر ودر واقع به راه انداختن یک جنگ روانی است.

-هدف دیگر واشنگتن، نمایش به اصطلاح اقتدار خود و به رخ کشیدن توانایی راه ندادن هیئت‌های خارجی به آمریکا برای شرکت در نشست سالانه سازمان ملل است.

این در حالی است که از ابتدای تشکیل سازمان ملل طبق توافقی که بین این سازمان و دولت آمریکا صورت گرفته‌، واشنگتن موظف به ارائه تسهیلات از جمله صدور ویزا برای سفر مقامات و هیات های کشورهای عضو این سازمان بوده و نباید به مانع تراشی در این زمینه بپردازد. 

-هدف دیگر آمریکا البته به زعم خود، ایجاد مانع برای ابراز مواضع حق طلبانه و عدالت خواهانه ایران در یک تریبون بین المللی یعنی مجمع عمومی سازمان ملل است‌.

با توجه به شرکت مقامات ارشد و سران کشورهای عضو این سازمان در نشست مجمع عمومی و سخنرانی روسای کشورها‌، مسلما بیان مواضع ایران از زبان حسن روحانی رئیس جمهور ایران می تواند نقش مهمی در خنثی کردن تبلیغات و جنگ روانی آمریکا علیه ایران ایفا کند.

ضمن اینکه رایزنی‌ها و دیدارهای رئیس جمهوری و وزیر خارجه ایران نیز که در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی صورت می گیرد ،نقش مهمی در کسب حمایت بین المللی و مقابله با اقدامات خصمانه واشنگتن علیه تهران دارد.

با توجه به درخواست های سازمان ملل و غیر قانونی بودن رویکرد آمریکا در صادر نکردن ویزا، ظاهرا واشنگتن ناچار به عقب نشینی دراین زمینه شده است.

ترامپ روز چهارشنبه در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره احتمال لغو سفر هفته آینده هیئت ایرانی به آمریکا برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل مدعی شد که تصمیم این موضوع با رئیس جمهوری ایران است.

ترامپ گفت: «من اجازه می‌دهم آنها [هیئت ایران] بیایند. به نظر من نشست سازمان ملل بسیار مهم است و ظرفیت‌های زیادی دارد. ... من نمی‌خواهم برخی از شرکت در آن محروم شوند و اجازه می‌دهم بیایند. برای همین بستگی به خودشان دارد.»

نویسنده: سید رضا میر طاهر

141/118

بیشتر بخوانید:

گوترش: در تلاش برای صدور روادید مقامات ایرانی هستیم

گوترش آثار منفی تحریم بر مردم ایران را تایید کرد

کلیدواژه

کامنت