مهر 26, 1398 05:01 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • استقبال سازمان ملل از توقف حملات ترکیه به شمال سوریه

دبیرکل سازمان ملل متحد پنجشنبه شب از توقف عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه استقبال کرد.

به گزارش پارس تودی، "آنتونیو گوترش" ضمن استقبال از توقف حملات ترکیه به شمال سوریه خاطرنشان کرد، سازمان ملل از هیچ تلاشی برای تنش‌زدایی در شمال سوریه و محافظت از غیرنظامیان فروگذار نخواهد کرد.

"جری ماتجیلا" نماینده دائم آفریقای جنوبی در سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت این سازمان نیز با استقبال از توقف عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه گفت: شورای امنیت منتظر جزئیات توافق آمریکا و ترکیه برای برقراری آتش‌بس در شمال سوریه است.

"مایک پنس" معاون رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه شب پس از دیدار با "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه در آنکارا اعلام کرد، آمریکا با ترکیه بر سر برقراری آتش بس 5 روزه در شمال سوریه توافق کرده است.

وزیر خارجه ترکیه اما در یک نشست خبری اعلام کرد، توافق ترکیه با آمریکا «آتش‌بس» نیست بلکه تعلیق عملیات است. "مولود چاووش اوغلو" Mevlüt Çavuşoğlu  خاطرنشان کرد، ترکیه عملیات خود در شمال سوریه را به حالت تعلیق درخواهد آورد تا عقب‌نشینی شبه نظامیان کُرد را زیر نظر بگیرد.

دولت ترامپ در روزهای اخیر به دلیل پشت کردن به کُردهای سوریه با انتقادات گسترده داخلی روبرو شده بود.

کردهای سوریه از متحدان واشنگتن بودند.

ارتش ترکیه از چهارشنبه هفته گذشته به بهانه «مقابله با تروریسم» و «پاکسازی مرز سوریه و ترکیه» از حضور شبه نظامیان کُرد که آنکارا آن‌ها را تروریست می‌داند، با دستور "اردوغان" به شمال سوریه حمله کرده است.

این عملیات با چراغ سبز دولت آمریکا آغاز شد.

عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه با محکومیت گسترده بین المللی مواجه شده است.

مقامات سوریه تاکید کرده‌اند سوری ها از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی خود دفاع خواهند کرد.

ارتش ترکیه طی 3 سال گذشته، چندین بار به خاک سوریه تجاوز کرده است.

117

کامنت