آبان 20, 1398 16:55 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • هشدار مشاور امنیت ملی آمریکا درباره فروپاشی ناتو/ تحلیل

پارس تودی - "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری جنجالی آمریکا همواره سازمان پیمان آتلانتیک شمال (ناتو) را زیر سئوال برده و از اعضای اروپایی ناتو به دلیل مشارکت نکردن در هزینه های این سازمان و اختصاص ندادن 2 درصد تولید ناخالص داخلی خود به هزینه های دفاعی انتقاد کرده است.

مقامات ارشد دولت ترامپ نیز رویکرد مشابهی در قبال ناتو در پیش گرفته اند.  "رابرت اوبراین" مشاور امنیت ملی آمریکا در اظهاراتی تند احتمال فروپاشی ناتو را طرح کرد. وی روز دوشنبه 11 نوامبر گفت: ناتو یک ائتلاف مهم برای ما به شمار می‌رود اما فکر می‌کنم اختلافاتی که در این ائتلاف به وجود آمده به دلیل این است که ما کشورهایی را در آن داریم که سهم عادلانه خود را برای هزینه‌های دفاعی پرداخت نمی‌کنند.

 اوبراین افزود: به دلیل این که آلمان و سایر کشورهای عضو ناتو سهم عادلانه خود را نمی‌پردازند این پیمان در حال فروپاشی است. آنها بیش از تهاجم کنونی ترکیه به شمال سوریه، به این ائتلاف ضربه وارد کرده‌اند. مشاور امنیت ملی آمریکا در عین حال مدعی شد، واشنگتن هنوز به تعهداتش به ائتلاف ۷۰ ساله ناتو پایبند است.

انتقاد اوبراین با توجه به نامتوازن بودن سهم اعضای ناتو در هزینه‌های دفاعی این سازمان نظامی طرح شده است. انتظار می رود این مساله در نشست آتی سران کشورهای عضو ناتو در لندن بررسی شود.

ترامپ و مقامات ارشد سیاسی و نظامی دولت وی، در دیدارهای خود با مقامات ارشد و سران اروپایی و نیز در نشست های سران ناتو بارها خواستار مشارکت بیشتر کشورهای اروپایی در هزینه های ناتو و نیز افزایش بودجه دفاعی و نظامی آنها به 2 درصد تولید ناخالص داخلی شان شده اند. ترامپ پس از رسیدن به قدرت، ناتو را یک سازمان "منسوخ شده" نامید که هزینه‌های زیادی بر دوش آمریکا می‌گذارد و اعلام کرد که از این سازمان نظامی حمایت نخواهد کرد.

وی همچنین ناتو را یک سازمان بد و به شدت پرهزینه برای آمریکا خوانده است؛ ضمن این که آمریکا در راستای رویکرد یکجانبه گرایانه ترامپ اساسا اهمیت و نقشی برای متحدان اروپایی خود در تصمیم گیری های نظامی و امنیتی مهم ناتو قائل نیست.بسیاری از اعضای ناتو متوجه نگرش منفی ترامپ به ناتو شده اند.

"امانوئل مکرون" رئیس جمهور فرانسه اخیرا در اظهاراتی بی سابقه ناتو را دچار مرگ مغزی توصیف کرد. مکرون با در نظر گرفتن  اقدامات یکجانبه آمریکا و ترکیه درباره شمال سوریه، یکی با خارج کرن نیروهایش و دیگری با حمله به این منطقه، معتقد است که آن دو کشور کارکرد و فلسفه وجودی ناتو را زیر سوال برده اند.این موضع مکرون با انتقاد شدید مقامات آلمان به عنوان مهمترین کشور اتحادیه اروپا و از اعضای مهم ناتو مواجه شد.

"هایکو ماس" وزیر امور خارجه آلمان به فرانسه درباره تخریب ناتو هشدار داد. ماس روز یکشنبه در یادداشتی در هفته نامه اشپیگل، تخریب سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را اشتباه دانست زیرا به زعم وی، بدون آمریکا، نه آلمان و نه اروپا به محافظت مؤثر از خودشان قادر نخواهند بود.

به رغم این موضع جمایت گرانه برلین، مقامات واشنگتن همواره شدیدترین انتقادات خود را درباره ناتو، متوجه دولت آلمان کرده اند و معتقدند برلین به رغم وعده های بسیار، نه فقط مشارکت خود را در هزینه های ناتو افزایش نداده است، بلکه در عمل به تعهد خود در اختصاص 2 درصد تولید ناخالص داخلی به هزینه نظامی نیز کوتاهی می کند.

اظهارات تند و بی سابقه مشاور امنیت ملی آمریکا نیز نه فقط هشدار شدیدی به آلمان است که به صراحت دفاع از اروپا بدون آمریکا را ناممکن دانسته، بلکه در عین حال کنایه ای به مکرون است که اقدام آمریکا و ترکیه در شمال سوریه را مشابه هم و باعث تضعیف ناتو دانسته بود.

توقع دولت ترامپ از اعضای اروپایی ناتو حرف شنوی محض از واشنگتن و اجرای خواسته های آن است. ترامپ که رویکرد تجاری و منافع محور به هر چیزی دارد، معتقد است اگر ناتو فایده مادی برای آمریکا نداشته باشد، اساسا حضور این کشور در آن بی ثمر و به معنای اتلاف منابع خواهد بود. 139/118

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

بیشتر بخوانید:

هشدار آلمان به‌ فرانسه درباره تخریب ناتو

تاکید مکرون بر مرگ مغزی ناتو/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت