آبان 30, 1398 16:29 Asia/Tehran [Updated: شهریور 27, 1399 20:55 Asia/Tehran]
  • پشتیبانی مجدد مقامات ارشد آمریکا از اغتشاشات اخیر در ایران/ تحلیل

پارس تودی- آمریکا در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» جهت گیری خصمانه خود علیه جمهوری اسلامی ایران را دو چندان کرده و بر رویکرد فشار حداکثری علیه تهران با هدف وادار کردن ایران برای قبول خواسته‌های واشنگتن تاکید کرده است.

در عین حال واشنگتن از هر فرصتی برای مداخله در امور داخلی و ادعای دلسوزی برای مردم ایران سوء استفاده می کند.

پس از حمایت کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا از اغتشاشات اخیر در ایران، اکنون نوبت به «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا رسیده که در اظهاراتی بی اساس مدعی حمایت از مردم ایران شود.

پنس بامداد پنج‌شنبه 21 نوامبر در پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر با طرح ادعاهایی درباره اعتراضات اخیر در برخی شهرهای ایران مدعی شد: "پیام ایالات متحده روشن است؛ مردم آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده‌اند."

معاون رئیس جمهوری آمریکا در حالی این ادعا را مطرح کرده که تحریم‌های یک جانبه و ظالمانه آمریکا که شامل اقلام اساسی و حتی دارویی و پزشکی می شود باعث ایجاد مشکلات بزرگی برای مردم ایران شده است.

به گفته بسیاری از تحلیلگران، مقامات آمریکایی دراعلام حمایت از ایرانیان صداقت ندارند و مسئول مستقیم مشکلات اقتصادی کنونی ایران هستند.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا نیز که چند روز قبل حمایت خود از اغتشاشات داخلی ایران و اغتشاشگران اعلام کرده و خواستار ادامه آن شده بود، بار دیگر در توئیتی بر این مساله تاکید کرد.

پمپئو روز چهارشنبه 20 نوامبر نیز در نشست وزرای خارجه ناتو اظهار داشت‌: "نظام ارزشی روسیه، چین و ایران با ما متفاوت است و در جهت خلاف حرکت می‌کند."

واشنگتن در حالی ادعای حمایت از ملت ایران را دارد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، بارها در اظهاراتی وقیحانه، ملت ایران را "ملتی تروریست" خوانده است و تحریم‌های گسترده‌ای را علیه ایران اعمال کرده است.

«سارا لی ویتسون» سرپرست بخش غرب آسیا و شمال آفریقا دید‌بان حقوق بشر روز چهارشنبه گفت: "اگر مایک پمپئو به‌طور واقعی خواهان کمک به مردم ایران است، می‌تواند برای رفع تحریم‌ها قدم بردارد. تحریم‌هایی که بر اقتصاد و سلامت مردم ایران تاثیر گذاشته است."

اغتشاشات اخیر در ایران که به بهانه افزایش قیمت بنزین از روز جمعه 15 نوامبر آغاز شد، از دیدگاه غربی‌ها به ویژه آمریکا و برخی کشورهای اروپایی به مثابه فرصتی برای مداخله در امور داخلی ایران تلقی شده و در این راستا آنها نه فقط به حمایت آشکار از اغتشاشگران پرداختند، بلکه تلاش کردند تا به زعم خود جمهوری اسلامی ایران را برای عدم مقابله با آنها تحت فشار بگذارند.

شواهد حاکی از برنامه ریزی پشت پرده غربی‌ها برای گسترش و مدیریت ناآرامی‌ها در ایران است و وسعت تخریب اموال عمومی و دولتی در جریان اغتشاشات اخیر نشان می‌دهد که این اقدامات کار افراد عادی نیست و نتیجه یک سناریوی از قبل سازماندهی شده است.

آمریکا نیز در راستای رویکرد ضد ایرانی خود نه فقط به تشویق ناآرامی‌ها پرداخته‌، بلکه خواهان تشدید فشارها بر ایران شده است. کما اینکه کاخ سفید در بیانیه‌ای مداخله‌جویانه درباره ناآرامی‌های ایران مدعی حمایت از مردم ایران شد.

«برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز ضمن تکرار اتهامات خود علیه کشورمان در اظهاراتی مداخله‌جویانه اعلام کرد که آمریکا از ناآرامی‌ها در ایران حمایت می‌کند. این در حالی است که مقامات ایران بر دسیسه دشمنان در شکل گیری اغتشاشات اخیر تاکید دارند.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبرمعظم انقلاب اسلامی روز سه‌شنبه 19 نوامبر در بیاناتی در جمع تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی ایران حوادث اخیر در کشور را کار دشمن دانستند و تاکید کردند که این اتفاقات مردمی نبوده است.

از دیدگاه ایران، دولت ترامپ درصدد سوء استفاده از وضعیت کنونی در راستای اهداف شوم خود بوده و هیچ گونه نیت خیری در باره ایرانیان ندارد.

موضع گیری‌های مقامات ارشد آمریکایی نیز دقیقا به معنای دخالت در امور داخلی ایران است که اقدامی کاملا غیر مشروع از دیدگاه حقوق بین الملل بوده و بر خلاف قواعد بین المللی و منشور سازمان ملل است.

نویسنده: سید رضا میرطاهر

141/116

بیشتر بخوانید:

محکومیت اغتشاش آشوبگران در سراسر ایران اسلامی

افشای ابعاد جدیدی از توطئه اغتشاشگران

کلیدواژه

کامنت