آذر 15, 1398 19:50 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  •  شکست تلاش واشنگتن برای عادی سازی روابط مغرب و رژیم صهیونیستی/ تحلیل

پارس تودی- دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در دوره زمامداری خود بی سابقه ترین اقدامات را در حمایت از رژیم صهیونیستی انجام داده است.

بخشی از اقدامات دولت ترامپ مرتبط با تلاش برای عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل است.

در این راستا "مایک پمپئو" وزیر امور خارجه آمریکا که بعد از دیدار با "بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در پرتغال، اولین بار به مغرب سفر کرد، نتوانست پیشنهاد خود را برای عادی‌سازی مناسبات رباط و تل‌آویو طرح کند.

وزیر امورخارجه آمریکا روز پنجشنبه وارد رباط پایتخت مغرب شد و با "سعدالدین العثمانی" نخست وزیر و "عبداللطیف حموشی" مدیرکل امنیت ملی مغرب دیدار کرد. 

پمپئو پس از آن قرار بود به دیدار محمد ششم شاه مغرب برود؛ اما به دلایل نامعلوم این دیدار لغو شد.

همچنین به رغم  دعوت از رسانه‌ها به وزارت امور خارجه مغرب برای شرکت در کنفرانس مطبوعاتی پمپئو و همتای مغربی‌اش "ناصر بوریطه"، این کنفرانس و ضیافت شام شاه مغرب برای پمپئو لغو شد.

شبکه تلویزیونی "آی 24" رژیم صهیونیستی پیش تر گفته بود، سفر وزیر امور خارجه آمریکا به مغرب با هدف عادی سازی روابط میان این کشور با اسرائیل صورت گرفته است.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا اما بامداد جمعه 6 دسامبر مدعی شد که در مذاکرات پمپئو با مقامات مغرب، بحث عادی‌سازی روابط با اسرائیل طرح نشده است.

این در حالی است که طبق گزارش ها "محمد ششم" شاه مغرب بعد از مطلع شدن از قصد وزیر خارجه آمریکا برای فشار آوردن به وی در جهت برقراری روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی، با پمپئو دیدار نکرده است.

پیش از این، رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش‌ داده بودند تل‌آویو به دنبال استفاده از این سفر برای عادی‌سازی روابط با رباط است.

مغرب از جمله کشورهای عربی است که با رژیم صهیونیستی روابط دیپلماتیک و رسمی ندارد.

در سال 2017 نیز شاه مغرب از شرکت در همایش سران  آفریقای غربی چشم پوشی کرد تا با "بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مواجه نشود.

به رغم تکذیب وزارت امور خارجه آمریکا درباره هدف سفر پمپئو به مغرب یعنی عادی سازی روابط مغرب و اسرائیل، به نظر می رسد با توجه به پاسخ منفی دولت مغرب به این خواسته واشنگتن، دولت ترامپ در صدد انکار این مساله برآمده است.

وزیر امور خارجه آمریکا تلاش کرد در این سفر، در سد مقابل عادی‌سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و مغرب به عنوان اولین کشور عربی شکاف ایجاد و رباط را بیش از پیش به تل‌آویو نزدیک کند.

روزنامه تایمز اسرائیل نوشت نتانیاهو به دنبال عادی‌سازی روابط تل‌آویو با مغرب است تا از این رویداد برای تحکیم قدرت خود استفاده کند.

گزارش های متعددی درباره تمایل شدید تل آویو برای ایجاد روابط سیاسی با مغرب منتشر شده است.

به گفته یک مقام ارشد در دولت نتانیاهو، رژیم صهیونیستی امیدوار است درفرآیند ایجاد روابط عادی با مغرب به دستاورد واقعی برسد.

دولت ترامپ در راستای منافع رژیم صهیونیستی تلاش گسترده ای را برای عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل آغاز کرده است. 

در همین ارتباط، وب‌سایت "آکسیوس" آمریکا، سه‌شنبه این هفته به نقل از منابع اسرائیلی و عربی نوشت "ویکتور کوتس"، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا هفته گذشته در کاخ سفید با سفرای امارات، مغرب، بحرین و عمان در واشنگتن دیدار کرده و از آن‌ها خواسته است تا با اسرائیل تفاهم‌نامه منع تجاوز امضا کنند. 

به رغم تلاش های آمریکا برای دادن امتیازات بسیار به رژیم صهیونیستی و به رسمت شناختن اقدامات غیرقانونی این رژیم از جمله الحاق جولان و اراضی اشغالی سال 1967 به قلمرو فلسطین اشغالی و پیش بردن طرح معامله قرن، دولت ترامپ با وضع بسیار دشواری مواجه شده است که در آن برخلاف تصور قبلی وی، جامعه جهانی و حتی شرکای اروپایی واشنگتن به طور یکپارچه در برابر اقدامات ترامپ به نفع اسرائیل ایستاده اند و با آن مخالفت می کنند.

نویسنده: سید رضامیرطاهر 

133/118

بیشتر بخوانید:

شاه مغرب پمپئو را به حضور نپذیرفت

اعتراض مردم مغرب به حضور مقامات رژیم صهیونیستی در این کشور

کلیدواژه

کامنت