آذر 23, 1398 15:22 Asia/Tehran [Updated: آذر 23, 1398 15:49 Asia/Tehran]
  • سازمان ملل: اقدامات اسرائیل برای تغییر ماهیت جولان اشغالی سوریه باطل است

مجمع عمومی سازمان ملل متحد تأکید کرد که تمام اقدامات اداری و قانون‌ گذاری رژیم صهیونیستی برای تغییر ماهیت جولان سوریه ملغی و باطل است.

به گزارش پارس تودی، مجمع عمومی سازمان ملل جمعه گذشته قطعنامه‌ای تحت عنوان «جولان اشغالی سوریه» تصویب کرد که 157کشور به آن رأی مثبت دادند و بیست کشور نیز رأی ممتنع دادند. این در حالی بود که فقط رژیم صهیونیستی و آمریکا با آن مخالفت کردند.

این مجمع بار دیگر از رژیم صهیونیستی خواست که به قطعنامه‌های متعلق به جولان اشغالی سوریه به ویژه قطعنامه شماره 497 صادره در سال 1981عمل کند.

 بر اساس قطعنامه 497، تصمیم رژیم صهیونیستی برای تحمیل قوانین و مدیریت قضایی و اداری خود بر جولان اشغالی، ملغی و باطل بوده و هیچ اثر حقوقی در سطح بین‌الملل ندارد.

همچنین مجمع عمومی دراین قطعنامه تأکید کرد که تمامی اقدامات اداری و قانون‌گذاری که رژیم صهیونیستی به عنوان یک اشغالگر، از آن با هدف تغییر ماهیت جولان استفاده می‌کند، ملغی و باطل است و آن را نقض فاحش حقوق بین‌الملل و معاهده ژنو مبنی بر حمایت از غیر نظامیان می‌داند.

مجمع عمومی سازمان ملل در این قعطنامه تأکید کرد که به موجب حقوق بین‌الملل از جمله منشور سازمان ملل، چپاول اراضی با توسل به زور، جایز نیست.

این مجمع از رژیم صهیونیستی به عنوان طرف اشغالگر خواست که از تغییر در بافت جمعیتی و تغییر در بافت مسکن جولان و وضع قانون برای این منطقه از سوریه به ویژه ساخت شهرک، جلوگیری کند.

این نهاد بین‌المللی همچنین از رژیم صهیونیستی خواست که از تحمیل تابعیت اسرائیلی و شناسنامه‌های اسرائیلی به شهروندان سوری حاضر در جولان اشغالی سوریه و همچنین از تدابیر سرکوبگرانه‌ای که علیه ساکنان جولان اشغالی به کار می‌گیرد، جلوگیری کند.

در این قطعنامه، نقض معاهده ژنو که مربوط به حمایت از غیر نظامیان در زمان جنگ است، محکوم شد.

جولان اشغالی، بخشی از استان «القنیطره» در جنوب غرب سوریه است. رژیم صهیونیستی در جنگ شش روزه سال 1967 این منطقه را اشغال و در سال 1982 آن را ضمیمه خود کرد؛ جامعه و سازمان بین‌الملل هیچ‌گاه این اقدام را به‌رسمیت نشناخت.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا پنجم فرودین 1398 در اقدامی مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل با امضای اعلامیه‌ای، حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان اشغالی سوریه را به رسمیت شناخت. 

رژیم صهیونیستی قصد دارد طی ده سال آینده ترکیب جمعیت ساکن در جولان اشغالی را تغییر داده تا شهرک‌نشینان صهیونیست اغلب ساکنان این منطقه اشغالی باشند. در حال حاضر حدود چهل هزار نفر در جولان اشغالی ساکن هستند که پنجاه درصد آنان دروزی‌ هستند و خود را شهروندان سوریه می‌دانند.

133/118

بیشتر بخوانید:

دبیر کل سازمان ملل: جولان متعلق به سوریه است

دمشق: جولان بخش جدایی ناپذیر خاک سوریه است

سازمان همکاری اسلامی خواستار خروج صهیونیست ها از جولان شد

 

کلیدواژه

کامنت