دی 26, 1398 11:38 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • آغاز روند دادگاه استیضاح ترامپ/ تحلیل

پارس تودی- سرانجام پس از هفته ها کشمکش در واشنگتن، مجلس نمایندگان آمریکا با ارجاع پرونده "دونالد ترامپ" به سنا، برای برگزاری دادگاه استیضاح رای داد.

با رای مثبت 228 عضو مجلس نمایندگان در برابر مخالفت 193 عضو دیگر، سنا مجاز خواهد بود دادگاه رسیدگی به دو اتهام وارده به رئیس جمهور آمریکا را مورد رسیدگی قرار دهد.

این دو اتهام که پیش از این در مجلس نمایندگان به ترامپ وارد شده بود عبارتند از " سوءاستفاده از قدرت " به منظور تحت فشار قراردادن اوکراین و همچنین  " تلاش برای مانع تراشی بر سر وظایف کنگره " از طریق ارعاب شاهدان پرونده . 

اکنون برعهده 100 سناتور است که طی تشکیل جلسات دادگاه، درباره بی گناهی یا گناهکار بودن ترامپ در قبال این دو اتهام تصمیم بگیرند.

بر اساس قانون اساسی آمریکا، اگر در نهایت، دو سوم اعضای سنا، یعنی 67 سناتور، رئیس جمهور را گناهکار تشخیص دهند، وی از سمت خود برکنار می شود؛ در غیر این صورت با اعلام برائت از سوی دادگاه سنا، رئیس جمهور تا پایان دوره قانونی، به وظایف خود عمل خواهد کرد. 

پیش از این، جمهوریخواهان با اعلام حمایت قاطع از متهم پرونده، نظر خود را حتی پیش از تشکیل دادگاه اعلام کرده بودند. 

به عنوان مثال، "میچ مک کانل"، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا، همزمان با ارسال پرونده استیضاح از مجلس نمایندگان به سنا گفت: اقداماتی که برای برکناری "دونالد ترامپ" انجام می گیرد بازی حزبی است.

به عبارت دیگر، جمهوریخواهان حتی حاضر نیستند برای رعایت تشریفات حقوقی، از اظهارنظر سیاسی در قبال یک پرونده کیفری خودداری کنند.

این موضوع سبب شده است که دموکرات های کنگره، سناتورهای جمهوریخواه را به خروج از عدالت و بی طرفی در قبال ترامپ، متهم کنند.

با این حال، دموکرات ها برای بیرون کردن ترامپ از کاخ سفید چاره ای ندارند که حداقل 20 سناتور جمهوریخواه را در جلسات دادگاه سنا با خود همراه کنند؛ موضوعی که تحقق آن بسیار دشوار و دور از ذهن است.

به همین دلیل دموکرات های مجلس نمایندگان با هدایت نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان تمام تلاش خود را انجام داده اند تا سنا را به احضار نزدیکان ترامپ برای ادای شهادت وادار نمایند.

انتظار می رود با حضور افرادی همچون "جان بولتون"، مشاور امنیت ملی سابق و "مایک مالونی" رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید در جلسات دادگاه، ابعاد جدیدی از سوء استفاده ترامپ از قدرت در قبال اوکراین فاش شود تا بتواند نظر جانبدارانه جمهوریخواهان در قبال رئیس جمهوری هم حزبی را تغییر دهد.

البته همین موضوع نیز سبب شده است تا سران جمهوریخواه سنا از احضار شهود به جلسات دادگاه استیضاح خودداری نمایند.

آنان با این بهانه که چنین وظیفه ای بر عهده مجلس نمایندگان بوده است، در تلاشند بدون کوچکترین مخاطره ای برای رئیس جمهور، پرونده استیضاح و دادگاه ترامپ را در کوتاه ترین زمان ممکن ببندند. 

با این حال، فارغ از نتیجه دادگاه ترامپ که به احتمال قریب به یقین به تبرئه وی خواهد انجامید، اثرات این زورآزمایی سیاسی- حقوقی در واشنگتن برای سالیان طولانی در سپهرسیاست آمریکا ادامه خواهد داشت و به عمیق تر شدن شکاف های سیاسی - حزبی در این کشور خواهد انجامید.

نویسنده: ابوالفتح 

117

بیشتر بخوانید:

تصویب طرح ارسال لوایح استیضاح ترامپ به سنا در مجلس نمایندگان آمریکا

ترامپ: من خطایی نکرده‌ام؛ چرا باید ننگ استیضاح کنار نام من باشد
    

  

کلیدواژه

کامنت