بهمن 19, 1398 15:25 Asia/Tehran [Updated: بهمن 19, 1398 15:52 Asia/Tehran]
  • نقش قیم مابانه دولت ترامپ در قبال بریتانیا؛ هشدار در باره شرکت هوآوی/ تحلیل

پارس تودی- پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در 31 ژانویه 2020 ، بوریس جانسون نخست وزیر محافظه کار این کشور امید زیادی برای ایجاد روابط گسترده با آمریکا دارد‌. با این حال دولت ترامپ رویکردی قیم مابانه در قبال لندن در پیش گرفته و مدام به امر و نهی به آن می پردازد.

"مایک پنس" معاون رئیس جمهور آمریکا به دولت بریتانیا هشدار داد، عقد قرارداد با غول مخابراتی و سایبری چینی "هوآوی" می‌تواند توافق تجاری بین لندن و واشنگتن را به خطر اندازد.

پنس روز جمعه  7 فوریه در مصاحبه‌ای گفت: «فکر می‌کنم رئیس‌جمهور آمریکا بسیار روشن صحبت کرد و مایک پمپئو وزیر امور خارجه نیز بر آن تأکید کرد که از تصمیم لندن درخصوص دادن سهمی به هوآوی در فناوری اطلاعات این کشور بسیار ناامید شدند».

 این مقام ارشد آمریکایی ضمن ابراز یاس درباره تصمیم مقامات بریتانیا در باره فعالیت هوآوی در این کشور تاکید کرد که نمی‌توانیم باور کنیم که استفاده از فناوری‌های شرکت هوآوی با منافع امنیتی و حریم خصوصی در بریتانیا و آمریکا هم راستا باشد و این امر به مثابه اختلافی جدی بین ما خواهد ماند».

پنس در پاسخ به این سوال که آیا قرارداد بریتانیایی‌ها و چینی‌ها موجب لغو قرارداد تجاری میان لندن و واشنگتن خواهد شد گفت: «خواهیم دید. اگر این‌طور باشد خواهیم دید».

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا هشدار داده که در صورت موافقت دولت لندن با مشارکت شرکت چینی هوآوی در پروژه راه اندازی اینترنت پرسرعت نسل پنجم‌، راه دو کشور در حوزه امنیت ملی از هم جدا می‌ شود.

 به گفته بن والاس  Ben Wallace وزیر دفاع بریتانیا‌: مقام‌‌های آمریکایی لندن را تهدید کرده‌اند که در صورت مشارکت هوآوی در پروژه اینترنت نسل پنجم، همکاری‌های اطلاعاتی میان دو کشور متوقف خواهد شد. 

ترامپ به جانسون پیشنهاد کرده که دو کشور با همکاری یکدیگر خلاء هوآوی را پر کنند اما طرف بریتانیایی معتقد است که چنین کاری پر هزینه و زمان‌ بر خواهد بود.

به نظر می رسد نافرمانی بریتانیایی‌ها از این خواسته واشنگتن موجب خشم زیاد ترامپ شده است.  بنابر افشاگری اخیر رسانه‌های بریتانیایی، رئیس‌جمهور آمریکا در مکالمه تلفنی اخیر خود با نخست‌وزیر بریتانیا درباره  فعالیت شرکت هواوی در زمینه اینترنت نسل پنجم در بریتانیا با عصبانیت بر سر او فریاد ‌زده است.

روزنامه محلی «ایونینگ استاندارد» گزارش داد در این مکالمه تلفنی با کوبیدن گوشی تلفن از سوی دونالد ترامپ به پایان رسید.

کسانی که در دفتر نخست وزیری بریتانیا حاضر بودند از اینکه ترامپ اینقدر نامحترمانه با نخست وزیر این کشور حرف می‌زد، حیرت زده شدند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز در سفر اخیر خود به بریتانیا  از دولت این کشور درخواست کرد در قرارداد اش با شرکت هوآوی برای تأمین اینترنت نسل پنجم این کشور "تجدید نظر" کند.

آمریکایی‌ها مدعی هستند، دولت چین از این شرکت به‌ عنوان ابزاری برای جاسوسی از سایر کشورها استفاده می‌کند. اما  شرکت هوآوی که بزرگ‌ترین تولید‌کننده تجهیزات ارتباطی در جهان است بارها این ادعاها را رد کرده‌ است.

به نظر می‌رسد واشنگتن با جدا شدن بریتانیا از اتحادیه اروپا، درصدد افزایش نفوذ و تحمیل خواسته‌های خود به مقامات ارشد لندن آنهم به صورت رابطه رئیس و مرئوس است‌. این امر نه فقط در زمینه مسائل سیاست خارجی و مسائل امنیتی بلکه درباره امور داخلی بریتانیا نیز صدق می کند.

آمریکا خواهان برخورد از بالا به پایین با بریتانیا و تعیین تکلیف امور مختلف آن است. این مساله خشم سیاستمداران مخالف به ویژه جرمی کوربین رهبر حزب کارگر را موجب شده و آنها در این باره هشدار داده اند.

در واقع دولت ترامپ تلاش می کند تا در راستای رویکرد آمرانه خود بدون توجه به خواسته سیاستمداران و  مردم بریتانیا، در امور داخلی و حاکمیتی این کشور از جمله نحوه استفاده از امکانات سایبری مانند اینترنت نسل پنجم نیز مداخله کند.

ترامپ بر این تصور است که جانسون به طور کامل در خدمت اوامر وی خواهد بود و خواهد توانست منویات و نظرات خود را از طریق وی اجرا کند. با این حال مخالفت لندن با خواسته واشنگتن در باره قطع فعالیت هواوی در بریتانیا نشانگر بروز اختلاف جدی در روابط بین لندن و واشنگتن است.

مقامات دولت ترامپ اکنون رویکرد فشار و تهدید را علیه بریتانیا برای حصول به خواسته‌های خود در پیش گرفته‌اند. می توان پیش بینی کرد که در صورت عدم واکنش جدی بریتانیا، واشنگتن به فشارهای خود به منظور حصول به خواسته‌هایش از لندن خواهد افزود.

نویسنده: سيدرضا مير طاهر

141/118

بیشتر بخوانید:

دفاع مایک پنس از اقدامات فاجعه‌بار دونالد ترامپ

رویکرد قیم مآبانه واشنگتن در قبال لندن؛ درخواست برای قطع فعالیت هوآوی در بریتانیا/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت