فروردین 09, 1399 12:17 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 18:30 Asia/Tehran]
  • تاکید واشنگتن بر تداوم تحریم ها علیه ایران/ تحلیل

پارس تودی- شیوع ویروس کرونا در ایران و لزوم مقابله جدی با این ویروس مرگبار، باعث افزایش درخواست ها و فشارهای بین المللی برای کاهش تحریم های ضد ایرانی آمریکا شده است.

به رغم برخی وعده های ظاهری از جانب واشنگتن، اکنون دولت ترامپ بر تداوم فشارهای تحریمی علیه تهران تاکید می کند.

در این راستا "مورگان اورتاگوس" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در مصاحبه ای برتداوم فشار حداکثری علیه ایران و تغییر نکردن و کاهش نیافتن تحریم های آمریکا علیه تهران تاکید کرد.

وی گفت: ایران در هر زمانی این فرصت را دارد که پای میز مذاکره بیاید و مانند یک کشور مسئول رفتار کرده، با "دونالد ترامپ" و "مایک پمپئو" به مذاکره بنشیند و آن زمان است که می توان تحریم ها را فورا متوقف کرد و این گزینه همیشه مطرح است.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نشان می دهد که  به رغم ادعاهای مکرر مقامات ارشد آمریکایی در زمینه کمک به ایران برای مقابله با کرونا، آنها بر این گمان هستند که به دلیل شرایط فوق العاده ناشی از شیوع کرونا، با تاکید بر تشدید فشارها علیه ایران در این برهه، تهران وادار به قبول خواسته های زیاده طلبانه دولت ترامپ در قالب شروط 12 گانه پمپئو می شود.

واشنگتن حتی بر این مساله تاکید کرده که ارسال کمک های پزشکی و دارویی به ایران از جانب دیگر کشورها منوط به آزادی زندانیان خارجی در ایران شود.

وب سایت واشنگتن فری بیکن بامداد شنبه به نقل از وزارت خارجه آمریکا نوشت که واشنگتن به رغم شرایط بحرانی کرونا با آزاد کردن دارایی‌های نقدی ایران موافقت نکرده است. بخش زیادی از دارایی‌های ایران به دلیل تحریم‌های دولت ترامپ در حال حاضر در بسیاری از حساب‌های بانکی اروپا مسدود شده‌است.

برخی گزارش ها حاکی از این بود که آمریکا با ارائه معافیت تحریم به برخی کشورها موافقت کرده تا به آن‌ها کمک کند دارایی‌های بلوکه شده ایران را آزاد کنند و بتوانند به تهران برای خرید دارو و تجهیزات برای مقابله با ویروس کرونا کمک کنند. وزارت خارجه آمریکا اما صحت تمام گزارش ها در این باره را تکذیب کرد.

تکرار و تداوم رویکرد تحریمی واشنگتن علیه تهران، بعد از انتقادات شدید مقامات ارشد ایران و برخی مقامات بین‌المللی از تاثیر منفی تحریم‌های آمریکا بر توانایی ایران برای مقابله با کرونا اتخاذ شد. از جمله 8 کشور با ارسال نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد، خواستار رفع تحریم‌های ایران برای مبارزه موثرتر تهران با کرونا شدند.

مقامات بهداشتی ایران بارها تأکید کرده‌اند که تحریم های آمریکا مانع از رسیدن دارو و تجهیزات پزشکی به ایران می‌شود. این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن تکرار ادعای عدم اقدامات مناسب ایران برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، مدعی شد که آمریکا همچنان از دولت ایران می‌خواهد کمک های آمریکا را بپذیرد. با این حال این ادعای آمریکا با واقعیت رفتار و برخورد دولت ترامپ در قبال ایران در تعارض آشکار است. به گفته "مارا کارلین" مقام پیشین وزارت دفاع آمریکا: به‌رغم تاکید وزیر خارجه آمریکا بر معافیت‌ کالاهای بشردوستانه از تحریم‌های این کشور علیه ایران، بسیاری از کشورها از کمک کردن به ایران بیم دارند.

ایران بارها براین مساله تاکید کرده که اگر واشنگتن واقعا قصد دارد به تهران در مبارزه با کرونا کمک کند باید تحریم های غیرانسانی را لغو کند.

"حسن روحانی" رئیس جمهوری اسلامی ایران، از ادعای آمریکا برای کمک به ملت ایران، تحت عنوان لیوان «آب گل‌آلود» یاد و تأکید کرد که واشنگتن به جای این ادعاها، تحریم‌ها را بردارد؛ زیرا تحریم ها مانع اصلی مبارزه با کرونا هستند. 

به رغم درخواست های گسترده داخلی و بین المللی، دولت ترامپ هم چنان به مانع تراشی برای ایران در زمینه خرید اقلام پزشکی و دارویی از کشورها و شرکت های خارجی پرداخته و این رویه را حتی در برهه کنونی که ایران سخت نیازمند واردات اقلام ضروری برای مبارزه با کرونا است ادامه می دهد.

نویسنده:سيدرضا مير طاهر

138/117

بیشتربخوانید:

مخالفت آمریکا با آزاد کردن دارایی‌ های ایران برای مقابله با کرونا

تحریم های جدید آمریکا؛ تاکید واشنگتن بر تداوم سیاست فشار حداکثری ضد ایران/ تحلیل

تداوم تحریم‌های آمریکا ضد ایران در سایه کرونا/ تحلیل

ظریف: جهان نظاره‌گر تحریم‌های قلدر نباشد

کلیدواژه

کامنت