فروردین 30, 1399 06:12 Asia/Tehran [Updated: فروردین 30, 1399 06:13 Asia/Tehran]
  • شورای امنیت خواستار آتش‌بس فوری در یمن شد

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه از پیشنهاد "آنتونیو گوترش"، دبیرکل این سازمان برای برقراری آتش بس فوری در یمن حمایت کرد.

به گزارش پارس تودی، نماینده دائم جمهوری دومینیکن در سازمان ملل که کشورش در ماه جاری "آوریل" ریاست دوره ای شورای امنیت را بر عهده دارد، در جمع خبرنگاران گفت: اعضای شورای امنیت از درخواست گوترش برای توقف فوری جنگ و درگیری در یمن حمایت می کنند.

"خوزه سینگر ویسینگر" José Singer Weisinger تصریح کرد، شورای امنیت نگران ادامه درگیری‌ها در یمن است و از طرف‌های درگیر خواسته که همه تلاش خود را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به کار بگیرند.

نماینده دائم جمهوری دومینیکن بدون اشاره به حملات ائتلاف متجاوز سعودی به یمن از طرف های درگیر در این کشور خواست به پیشنهاد مطرح شده توسط گوترش برای برقراری آتش‌بس  فوری پاسخ مثبت بدهند.

با شیوع ویروس کرونا در جهان، "آنتونیو گوترش"، دبیرکل سازمان ملل متحد پیشنهاد داد که همه جنگ ها و درگیری ها در جهان متوقف شود. یکی از مهمترین جنگ های امروز جهان، جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن است که سبب شکل گیری بزرگترین فاجعه بشری در جهان شده است؛ به نحوی که 22 میلیون از جمعیت 24 میلیون نفری یمن به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

ائتلاف متجاوز سعودی پس از فشارهای بین المللی پنجشنبه 9 آوریل از اعلام توافق آتش‌بس در یمن خبر داد اما هنوز ساعاتی از اعلام آتش بس نمایشی سعودی‌ها در یمن نگذشته بود که این ائتلاف، آتش‌بس یکجانبه خود را  نقض کرد.

عربستان‌‌ با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس 2015 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره این کشور کرده است. جنگ‌افروزی عربستان و متحدانش در یمن تاکنون به کشته شدن ده‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها یمنی منجر شده است.

تجاوز نظامی عربستان همچنین کشور فقیر یمن را با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه کرده است.