اردیبهشت 09, 1399 00:16 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 00:18 Asia/Tehran]
  • پمپئو با اعتراف به شکست فشار حداکثری، دست به دامان اروپا شد

وزیر خارجه رژیم آمریکا که به شکست سیاست فشار حداکثری علیه ایران پی برده است، خواستار تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی ایران در قطعنامه 2231 شد و از اروپا هم خواست دست‌اندرکاران برنامه ماهواره نور را تحریم کنند.

ماهواره "نور" به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه گذشته از ماهواره بر 3 مرحله‌ای "قاصد"، از کویر مرکزی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مدار 425 کیلومتری زمین قرار گرفت.

به گزارش پارس تودی؛ مایک پمپئو روز دوشنبه با اشاره به اینکه برای آمریکا قابل باور نیست که برنامه فضایی ایران کاملا صلح آمیز و غیرنظامی است، مدعی شد که ماهواره ایرانی «نور» برای اهداف نظامی در مدار 425 کیلومتری زمین قرار گرفت.

پمپئو ادامه داد: موشک ماهواره‌بر ماهواره «نور» و موارد پیشین آن، دارای فناوری‌های یکسان و تبدیل شدنی با موشک‌های بالستیک از جمله سیستم‌های دوربرد همچون موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای (ICBM) هستند. 

پمپئو در 2 سال گذشته تلاش کرده است کشورهای عضو برجام را وادار سازد تا برنامه تسلیحاتی ایران و فعالیت‌های موشکی آن را در تضاد با قطعنامه 2231 شورای امنیت بداند و از این رو فرایند حل اختلاف را فعال سازد.

کشورهای عضو برجام تا کنون آمریکا را به دلیل خروج یکجانبه و بی دلیل از برجام، ناقض این توافقنامه می‌دانند و حاضر نیستند با سیاست‌های صهیونیست محور رژیم ترامپ که تنها به افزایش تنش در منطقه منجر می‌شود، همسو شوند.118

کلیدواژه

کامنت