مرداد 05, 1399 16:06 Asia/Tehran [Updated: خرداد 08, 1400 22:21 Asia/Tehran]
  • فرافکنی آمریکایی‌ها درباره اتهام دخالت بیگانگان در انتخابات امریکا

ایران پرس: کمتر از صد روز دیگر به انتخابات امریکا باقی مانده است. در حالی که این انتخابات به شدت تحت تاثیر بحران کرونا و بحران نژادی در امریکا قرار دارد، برخی از مقامات اطلاعاتی این کشور درباره دخالت خارجی ها هشدار داده اند.

امیرعلی ابوالفتح- ویلیام ایوانینا William Ivanina، مدیر مرکز امنیت و ضد اطلاعات ملی امریکا، 

The US National Counter-Intelligence and Security Center در بیانیه ای با تاکید براین که "دشمنان به دنبال سرقت مکاتبات داخلی کارزار‌های سیاسی و نامزدهای انتخابات و نفوذ به زیرساخت‌های انتخاباتی آمریکا هستند"؛ گفت: "چین، روسیه و ایران نگرانی اولیه ما هستند، هر چند برخی کشورهای دیگر و فعالان سایبری غیردولتی نیز می‌توانند روند انتخابات در کشور ما را به مخاطره بیاندازند."

 

این سخنان در حالی بیان می شود که دریک قرن گذشته، امریکایی ها به کرات در روند انتخابات در بسیاری از کشورهای جهان دخالت کرده اند.

این دخالت ها اغلب با اقدامات نظامی و امنیتی برای برهم زدن انتخابات، دستکاری در نتایج انتخابات یا حتی کودتا برای سرنگونی دولت های منتخب همراه بوده است.

در دهه های اخیر نیز این مداخلات امریکایی ها در دیگر کشورها شیوه های ملایم تر اما موثرتر در قالب انقلاب های رنگین داشته است.

به عبارت دیگر، مقامات کنونی دولت امریکا نگران اتفاقاتی در کشورشان هستند که برای سالیان متوالی، دولت های قبلی امریکا علیه دیگران به کار گرفته اند.

دیوید شیمر، David Shimer دانشیار دانشگاه ییل در مقاله‌ ای با عنوان «هنگامی که سیا در انتخابات خارجی دخالت می ‌کند» در فارن افرز می‌نویسد: طی دو سال گذشته، من با بیش از 130 مقام درباره تاریخ صد ساله عملیات مداخله پنهان در انتخابات یا تلاش های خارجی برای دستکاری در آرای دموکراتیک مصاحبه کردم. من دریافتم که در قرن بیست و یکم، مقامات ارشد امنیت ملی واشنگتن، استفاده از سیا را برای مداخله در انتخابات خارجی، حداقل دو بار در نظر گرفته‌ اند. یک مثال در سال 2000 در صربستان که منجر به موفقیت شد ... و در مورد دیگر، در عراق در سال 2005، سازمان سیا شکست خورد.

«هنگامی که سیا در انتخابات خارجی دخالت می ‌کند»

 

با این حال، نکته مهم تر این است که میزان تاثیرگذاری دیگر کشورها بر ذهن و فکر امریکایی ها در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است.

در حال حاضر انحصار شبکه های اطلاع رسانی امریکایی شکسته شده است و صدای رسانه های خارجی، بویژه شبکه های اجتماعی به خوبی به درون امریکا می رسد.

به همین دلیل نیز انتشار روایات متفاوت از روایات رسانه های جریان اصلی در امریکا، مورد توجه بخش بزرگی از افکار عمومی امریکایی ها قرار گرفته است.

از سوی دیگر، افزایش نارضایتی از وضعیت کنونی امریکا و رشد فزاینده اعتراضات به ناکارآمدی سیستم حکومتی درامریکا، موجب شده است تا عطش رای دهندگان امریکایی برای شنیدن حرف های متفاوت افزایش یابد.

تا دو دهه پیش، اغلب امریکایی ها خود را افرادی مرفه و برخوردار از سیستم حکومتی کارآمد قلمداد می کردند و به همین دلیل نیازی به شنیدن سخنان دیگران نداشتند اما آشکار شدن نابسامانی های گسترده اقتصادی و اجتماعی، بویژه نگرانی از عمیق تر شدن نابرابری های مختلف در این جامعه موجب شده است که پیام نقادانه به نظام سیاسی حاکم بر امریکا و آرمان های برابرخواهانه مورد پذیرش عمومی قرار گیرد؛ حتی پیام هایی که از خارج از امریکا مخابره می شود. 

از این رو، به نظر می رسد مقامات دولتی در امریکا به جای دامن زدن به دشمن هراسی با هدف ارعاب مخالفان داخلی، زمینه های تضعیف مشروعیت نظام سیاسی حاکم بر این کشور را برطرف و با انجام اصلاحات اساسی، اعتماد عمومی را به سیستم برگردانند.     

بیشتر بخوانید:

واشنگتن پست: پایگاه حمایتی ترامپ رو به افول است

نگرانی‌های پنتاگون از تهدیدات ترامپ در برخورد با اعتراضات اخیر

 

کلیدواژه