مرداد 20, 1399 17:59 Asia/Tehran [Updated: مرداد 20, 1399 18:04 Asia/Tehran]
  • امریکا درگیر جنگ چریکی شهری

ایران پرس: با تشدید درگیری ها در آمریکا میان نیروهای امنیتی و معترضان، دادستان کل این کشور از درگیر شدن آمریکا در یک جنگ چریکی شهری خبر داد.

امیر علی ابوالفتح- "ویلیام بار"(1) در گفت‌و گو با شبکه فاکس نیوز گفت: آمریکا درگیر شکل تازه ای از "جنگ چریکی شهری" است که "حرص قدرت طلبی" جناح چپ، آن را هدایت می کند.

دادستان کل آمریکا با طرح اتهامی علیه مخالفان دولت افزود:

«آنها از روز اول سعی داشتند رئیس جمهوری را استیضاح کنند. آنها هر کاری که می توانستند کردند تا او (دونالد ترامپ) را خلع کنند یا دولتش را فلج کنند.»

این نخستین بار است که یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا به وجود جنگ در داخل این کشور اذعان دارد.

هم اکنون بیش از 70 روز از درگیری های شدید نژادی در آمریکا که در پی قتل هولناک جورج فلوید (2) سیاهپوست زیر زانوهای پلیس سفید پوست آمریکا در شهر "مینیاپولیس" می گذرد.

طی این مدت، شدت اعتراضات گسترده تر شده است تا جایی که مقامات محلی برای مقابله با ناآرامی های شبانه در شهر پورتلند ایالت اورگن، "وضعیت شورش" اعلام کرده اند.

اتخاذ سیاست مشت آهنین دونالد ترامپ و دولت فدرال آمریکا نیز نه فقط ناآرامی های را کاهش نداده است، بلکه همچون بنزینی بر روی خشم عمومی، به شعله ورتر شدن اعتراضات انجامیده است. تا جایی که دادستان کل آمریکا از جنگ چریکی خیابانی در این کشور خبر داده است. 

انتشار تصاویر فجیعی از درگیری‌ها در شهرهای مختلف امریکا

 

البته مقامات دولت ترامپ در تلاش هستند این زد و خوردهای شدید خیابانی را به کسانی که از آنان به عنوان تروریست، آنارشیست و چپ افراطی یاد می کنند، نسبت دهند. در حالی که گستردگی جغرافیایی اعتراضات و تنوع شرکت کنندگان در این اعتراضات، نشانگر خشم عمومی در آمریکا از وضع موجود است.

این خشم در ابتدا در اعتراض به رفتارهای نژادپرستانه ماموران پلیس آغاز شد اما به سرعت دیگر موضوعات از نابرابری های اجتماعی تا نابرابری های اقتصادی و اعتراض به فساد سیستماتیک در دستگاه های اداری و سیاسی کشور را در برگرفت.

این اعتراضات از دهه ها پیش در سطح جامعه آمریکا مطرح شده بود و هر از گاهی نیز سر باز می کرد. اما با تشدید وخامت اوضاع سیاسی - اجتماعی آمریکا در پی روی کار آمد رئیس جمهوری جنجالی و تنش آفرین به نام دونالد ترامپ، این اعتراضات از حد مرسوم عبور کرده و بیش از هر زمان دیگری در نیم قرن اخیر، رادیکال شده است.

به عبارت دیگر، با بروز نشانه هایی از بن بست سیاسی برای حل تنش های اجتماعی، ماموران امنیتی و معترضان شیوه های افراطی را در پیش گرفته اند؛ به گونه ای که برخی از شهرهای آمریکا را به صحنه های جنگ تمام عیار خیابانی بدل کرده است. 

 اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا، دلایل و مخاطرات

 

سناتور ران وایدن(3) از ایالت اورگن می گوید: ترامپ افسران فدرال را به اورگان فرستاد تا تصاویری از هرج و مرج و خشونت ایجاد کنند و او بتواند بهره برداری سیاسی خودش را انجام بدهد و پایه و اساسی برای بحث و گفت و گو درباره رفتار ناپسند و خیانت در امانت فراهم آورد.»

با این حال پیش بینی می شود نتایج انتخابات نوامبر 2020 بر شدت این جنگ خیابانی بیفزاید. چند روز پیش ترامپ هشدار داد که اگر دموکرات ها درانتخابات پیش رو پیروز شوند، آمریکا به سمت فروپاشی و خونریزی پیش خواهد رفت. این اتفاق در کشوری که به ازای هر شهروند، یک اسلحه گرم وجود دارد، می تواند فاجعه آمیز باشد، فاجعه ای که برخی از آن به عنوان" جنگ داخلی دوم آمریکا" یاد می کنند. 

1 - William Barr

2 - George Floyd

3 - Ron Wyden

کلیدواژه

کامنت