فروردین 15, 1400 18:12 Asia/Tehran [Updated: فروردین 22, 1400 18:53 Asia/Tehran]
  • واتساپ را حذف کنیم یا نه؟

در ماه‌های گذشته اطلاعاتی در مورد تغییر قوانین حریم خصوصی در فضای مجازی منتشر شد. با انتشار این اطلاعات مردم در دو راهی حذف یا ماندن در اپلیکیشن واتساپ قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، واتساپ یکی از اپلیکیشنهای پر کاربرد در ایران است. مردم برای ارسال پیام به همدیگر از این ابزارها استفاده می‌کنند. از این رو تصمیم ماندن در واتساپ یک سوال بسیار کلیدی است.

واتساپ را حدف کنیم یا نه؟

طبق سیاست‌های حریم خصوصی جدید فیسبوک برای واتساپ، واتساپ دیتای موارد زیر کابران را با فیسبوک در اختیار خواهد گذاشت:

شناسه کاربر

شناسه دستگاه ( گوشی هوشمند یا تبلت)

شناسه خرید

تاریخچه تبلیغات

شماره تلفن

موقعیت مکانی

آدرس مخاطبین

آدرس ایمیل

مشکلات مربوط به دیتا

تبلیغ کردن محصولات

اطلاعات پرداخت دیتا

تشخیص عملکرد دیتاها

تعامل محصولات

پشتیبانی مشتری و سایر دیتاهای کاربران

این لیست ممطئنا باعث نگرانی شما از بیم به سرقت رفتن اطلاعات و دیتاهای خصوصی تان می شود؛ چراکه هم اکنون باعث نگرانی  2 میلیارد کاربر دیگر نیز شده است.

فیسبوک در ابتدا کاربران را تهدید کرده بود که اگر شرایط حریم خصوصی جدید واتساپ را در 15 ماه فوریه نپذیرند، برای همیشه کاربران از استفاده از واتساپ محروم خواهند شد.

این موضوع حتی افراد مشهور را هم وادار به واکش کرد و حتی توسط ایلون ماسک هم مورد انتقاد قرار گرفت.

جالب اینجاست که این پیام رسان در سالهای گذشته از اطلاعات شما استفاده کرده است ، اما این اولین باری بود که واتساپ بصورت مستقیم این موارد را بصورت قانون استفاده از نرم افزار واتساپ اعلام کرد.

نکته دیگری که در مورد استفاده از پیام رسان های وابسته به فیسبوک در نظر بگیرید اطلاعات در نرم افزارهای وابسته به فیسبوک به هیچ عنوان کد نمی شود. در اصطلاح به این موضوع اینکریپت کردن می‌گویند. اگر اطلاعات اینکریپت نشود احتمال فاش شدن اطلاعات و پیام های شما ساده تر خواهد بود.

واتساپ چیزهایی که شما انجام می دهید را دنبال می کند

واتساپ محتوای پیامی را که می فرستید نمی داند، خیلی عالی است، مگر نه؟ اما هر چیزی دیگری را که بتواند جمع آوری می کند. طبق سیاست حریم خصوصی واتساپ؛ نحوه تعامل شما با دیگران با استفاده از خدمات ما و زمان، دفعات و مدت زمان فعالیت ها و تعاملات شما توسط واتساپ جمع آوری خواهد شد. به معنای دیگر، واتساپ نمی داند که شما جه محتوایی را رد و بدل می کنید، اما می‌داند که در کجا، با کی و برای چه مدت با به گفت و گو می پردازید!

بسته به اینکه شما تنظیمات پیش فرض واتساپ را تغییر داده اید یا نه؛ واتساپ می تواند عکس پروفایل شما، نام و نام خانوادگی، استاتوس و آخرین وضعیت آنلاین شدن شما را مشاهده کند.

ممکن است واتساپ اطلاعات شما را با پلیس به اشتراک بگذارد!

واتساپ ابزار رصد پلیس نیست و اگر ثابت شود که کمپانی های بزرگ اطلاعات شخصی کاربران را با سازمانی به اشتراک می گذارند، برای شان سنگین تمام می شود! اما گاهی سازمان های اطلاعات آمریکا برای به دست آوردن دیتاهای شخصی برخی اشخاص خاص و تحت پیگرد از مسئولات فیسبوک کمک می خواهند!

برایان اکتن ( Brian Acton) یکی از بنیان گذاران سابق واتساپ این شرکت را ترک کرد!

حذف واتساپ آن زمان شبه برانگیز می شود که حتی به واتساپی که توسط شخص مارک زاکربرگ رهبری می شود، نمی شود اعتماد کرد! چراکه حتی برایان اکتن نیز به وی اعتماد و تصمیمات وی اعتماد نکرد و این شرکت را وقتی که به مبلغ 22 میلیون دلار در سال 2014 به فیسبوک فروخته شد، چند سال بعد ترک کرد!

تصمیم اکتن زمانی عملی شد که وی به سیاست های حریم خصوصی و درآمد ناگهانی مارک زاکربرگ انتقاد کرد و در نهایت در سال 2017 از این کمپانی جدا شد!

فیسبوک گاهی از شما می خواهد پیام های رمزگذاری شده خود را بشکنید!

بله! اگر توجه کرده باشید، هر از گاهی پیام های پاپ آپی در نوار بالای نمایشگر برای تان ظاهر می شود که از شما می خواهد تا از پیام های تان در گوگل درایو یا … بک آپ بگیرید. در واقع یک دام است که توسط فیسبوک انجام می شود! این بک آپ؛ محتوای پیام ها و رسانه شما را بدون ویژگی رمزگذاری کردن در سرورهای گوگل درایو یا آی کلود اپل بارگذاری می کنند!

صفحه رسمی واتساپ می گوید وفتی که پیام ها و رسانه های شما در گوگل درایو بارگذاری می شوند، دیگر رمزگذاری نخواهند شد! // 114

مترجم : سید هادی شریفی بناب

 

کلیدواژه