خرداد 24, 1400 16:34 Asia/Tehran [Updated: خرداد 24, 1400 16:51 Asia/Tehran]
  •  دیدار اردوغان و بایدن در سایه تنش در روابط ترکیه و آمریکا

در بحبوحه تنش میان ترکیه و آمریکا، روسای جمهوری دو کشور در حاشیه برگزاری نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل، پایتخت بلژیک با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا امروز (دوشنبه) در اولین دیدار خود با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در بروکسل مدعی شد: "واشنگتن به دنبال تقویت روابط با آنکارا است."

این در حالی است که اردوغان اخیرا در نشست مجازی با مدیران ارشد شرکت‌های بزرگ و مختلف آمریکایی بار دیگر از اقدام بایدن در به رسمیت شناختن نسل‌ کشی ارامنه انتقاد و گفته بود، این اقدام باعث تیرگی روابط دو کشور شده است.

اروغان همچنین با انتقاد از ادامه تحریم های آمریکا ضد ترکیه در بخش آلومینیوم و فولاد افزود، ترکیه از آمریکا انتظار دارد در قبال آنکارا سازنده‌تر عمل کند.

پیشتر بایدن نسل کشی ارامنه را به رسمیت شناخت و از موضع ارمنستان مبنی بر قتل یک و نیم میلیون ارمنی توسط امپراتوری عثمانی در سال 1915 میلادی حمایت کرد.

از زمان کودتای نافرجام ترکیه در سال 2016 و گمانه زنی ها در مورد دست داشتن آمریکا در این آشوب ها و نیز عدم همکاری مقامات واشنگتن در تحویل «فتح الله گولن» متهم اصلی کودتا، آنکارا تصمیم گرفت ارتباط خود با آمریکا در زمینه های اطلاعاتی را محدود کند.

علاوه بر آن روابط ترکیه و آمریکا در ماه های اخیر در خصوص موضوعاتی همچون خرید سامانه اس 400 روسیه از طرف ترکیه، به رسیمت شناختن نسل کشی ارامنه از طرف جو بایدن ریس جمهوری آمریکا،  دچار تنش شده است.

از طرفی مردم ترکیه نیز بارها با برگزاری تظاهرات ضد آمریکایی خواهان برچیدن پایگاه های آمریکا در ترکیه و خروج نظامیان آمریکایی از کشوشان شده اند.

117

بیشتر بخوانید:

اذعان چاووش اوغلو به اختلاف در روابط ترکیه با آمریکا

کلیدواژه