شهریور 06, 1400 23:48 Asia/Tehran [Updated: شهریور 06, 1400 23:57 Asia/Tehran]
  • بایدن: احتمال حمله دیگری در 36 ساعت آینده در افغانستان بالاست

رئیس جمهور آمریکا گفت فرمانده‌های آمریکایی به وی اطلاع داده‌اند که احتمال حمله در 24 تا 36 ساعت آینده در افغانستان بسیار بالا خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد صبح امروز شنبه با تیم امنیت ملی در واشنگتن و فرماندهان در میدان دیدار کردم. ما درباره حمله شب گذشته نیروهای آمریکایی علیه گروه تروریستی داعش خراسان در افغانستان بحث کردیم. گفتم ما باید دنبال این گروه که مسئول حمله به نیروهای ما و غیرنظامیان بی گناه در کابل بوده، باشیم و هستیم. این حمله، آخرین حمله نخواهد بود.

وی افزود ما به شکار هر شخصی که در آن حمله دست داشته ادامه خواهیم داد و آنها باید بهای این کار خود را بپردازند. هر زمان، هر کسی به دنبال آسیب رساندن به آمریکا یا حمله به نیروهایمان باشد، پاسخ خواهیم داد. در این موضوع تردیدی وجود ندارد.

بایدن در ادامه این بیانیه نوشت اوضاع میدانی (در افغانستان) همچنان به شدت خطرناک بوده و تهدیدات حمله تروریستی علیه فرودگاه هنوز بالاست. فرماندهانمان به من اطلاع دادند که احتمال حمله در 24 -36 ساعت آینده بسیار بالا خواهد بود. من به آنها دستور دادم تا هرگونه اقدام احتمالی برای اولویت دادن حمایت از نیروها را اتخاذ کنند و این اطمینان را دادم که آنها تمام اختیارات، منابع و طرحها برای حمایت از مردها و زنانمان در میدان را دارند. آنها به من اطمینان دادند که این کار را انجام داده و آنها در حالی که در حال تکمیل ماموریت بوده این اقدامات را اتخاذ می کنند. 

این حمله در واکنش به حمله انتحاری مرگ‌بار روز پنجشنبه گروه داعش در ورودی فرودگاه کابل، انجام شده و نخستین حمله هوایی آمریکا پس از تسلط طالبان بر افغانستان است.

بایدن پس از این حمله خطاب به کسانی که حمله در نزدیکی فرودگاه کابل را انجام داده‌اند، گفت: «ما نمی‌بخشیم. فراموش نمی‌کنیم. شما را پیدا می‌کنیم و کاری می‌کنیم که بهای کارتان را بپردازید.»

در حمله روز پنجشنبه گروه تروریستی داعش به فرودگاه کابل بیش از ۱۷۰ نفر کشته شدند که ۱۳ نفر آنها نظامی آمریکایی بوده و سه نفر نیز از شهروندان انگلیس بوده‌اند. // 114

بیشتر بخوانید:

تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر حمایت ایران از مردم افغانستان

تحولات افغانستان؛ تاکیدی بر اهمیت راهبردی مقاومت در غرب آسیا

واکنش مقام‌های سازمان ملل به حوادث افغانستان

کلیدواژه