شهریور 29, 1400 15:10 Asia/Tehran [Updated: مهر 30, 1400 22:22 Asia/Tehran]
  •  توهین بی سابقه «دونالد ترامپ» به مهاجران

ایران پرس: رئیس جمهور پیشین آمریکا که بارها و بارها با الفاظ توهین آمیز مهاجران را مورد خطاب قرار داده است، در تازه ترین موضع گیری خود با اشاره به سرازیر شدن ده‌ها هزار مهاجر به این کشور گفت: "آمریکا در حال تبدیل شدن به فاضلاب بشری است."

«دونالد ترامپ» با اشاره به اینکه سرازیر شدن مهاجران به آمریکا ممکن است بزرگترین بحرانی باشد که این کشور به آن مواجه می‌شود، مدعی شد: "قاتلان، دلالان مواد مخدر و مجرمان در تمامی شکل‌ها و نوع خود، بخش بزرگی از این مهاجران را تشکیل می‌دهند."

ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود همواره با اتخاذ مواضع ضد مهاجرتی و توهین به مهاجران و همچنین اتخاذ سیاست های سختگیرانه، لغو سیاست های مهاجرتی دوره «باراک اوباما» مانند قانون داکا و منع ورود مهاجران از برخی کشورهای اسلامی تلاش کرد تا راه ورود مهاجران را به آمریکا مسدود کند و حضور آنان را یکی از دلایل اصلی مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه آمریکا بداند.

ترامپ عامل تشدید نژادپرستی در جامعه آمریکا

وی در دوره ریاست جمهوری خود با ترویج شعار «نخست آمریکا» و توهین و اهانت به مهاجران بیش از پیش نژاد پرستی را ترویج و سیاهپوستان و مهاجران را شهروند درجه دو قلمداد کرد.

منتقدان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا معتقدند که گفتمان وی از عوامل مهم دامن زدن به اختلافات نژادی و قومی در آمریکا و تشویق نژادپرستان سفید پوست به اقدامات خشونت آمیز علیه اقلیت های نژادی و دینی است.

ترامپ بارها مواضع نژادپرستانه در قبال رنگین پوستان و مهاجران اتخاذ کرده و حتی خواستار بازگشت سیاستمداران مهاجر رنگین پوست و یا لاتین تبار به کشورشان شده است.

هر چند با روی کار آمدن «جو بایدن» در آمریکا، وی برخی سیاست های مهاجرتی ترامپ را تعدیل کرد، اما به هم خوردن شرایط سیاسی و اجتماعی در بسیاری کشورها به ویژه کشورهای آمریکای لاتین، ادامه همه گیری کرونا، کاهش رشد اقتصادی، افزایش بیکاری و ادامه جنگ و خشونت در برخی دیگر از کشورها سبب شد تا موجی از مهاجران راهی مرزهای آمریکا شوند.

این شرایط زمینه را برای دونالد ترامپ که از آغاز ریاست جمهوری جو بایدن همواره منتقد سیاست های وی بوده، فراهم آورد. وی بار دیگر سیاست های مهاجرتی بایدن را به سخره گرفت و با لحنی توهین آمیز همه مهاجران را مورد عتاب قرار داد.

ترامپ همچنین به تازگی در مصاحبه ای پیش بینی کرده است که تا سه سال آینده دیگر آمریکایی وجود نخواهد داشت؛ در عین حال وی احتمال داده است که در انتخابات 2024 شرکت خواهد کرد.

ورود مهاجران به خاک آمریکا در حالی ادامه دارد که بایدن نیز بسیاری از مقررات سختگیرانه زمان ترامپ را احیا کرده است؛ ضمن اینکه وضعیت بسیاری از مهاجرانی که وارد خاک آمریکا هم شده اند اسفبار است.

بسیاری از آنها زیر پل ها و در شرایط وخیم اقتصادی زندگی می کنند. براساس آمار منتشر شده مقامات آمریکایی در ماه اوت، بیش از 195 هزار مهاجر را در مرز جنوب غربی این کشور بازداشت کرده اند. همچنین تنها در مرز مکزیک بیش از 90 درصد بزرگسالانی که بازداشت شده اند، فورا بازگردانده شده اند.

«گِرگ آبوت» فرماندار جمهوریخواه ایالت تگزاس آمریکا که برخی از مهاجران را به دلیل عبور غیرقانونی بازداشت کرده، گفت: "قصد دارد بعد از توقف طرح ترامپ برای ساخت دیوار مرزی، دیوار دیگری را برای جلوگیری از ورود مهاجران احداث کند؛ وی قانونی را برای افزایش 1.8 میلیارد دلاری در بودجه دولت ایالتی برای ایجاد امنیت مرزی در دو سال آینده امضا کرد."

مهاجران در حالی مورد تحقیر و توهین قرار گرفته و در میدان اختلافات سیاسی و تلافی جویی ها قرار گرفته اند که خود قربانیان اصلی سیاست های آمریکا در مناطق مختلف جهان هستند.

مداخلات آشکار و پنهان آمریکا در امور داخلی بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین و حمایت از برخی مقامات فاسد این کشورها، شکست سیاست های آمریکا در برخی دیگر از کشورهای جهان چون افغانستان، مداخلات سیاسی در کشورهای آفریقایی و عقب نگه داشتن بسیاری از این کشورها، سبب شده تا بسیاری از مهاجرانی که در آرزوی رسیدن به زندگی بهتر راهی مرزهای آمریکا می شوند، نه تنها با تحقیر و توهین رو به رو شوند بلکه پشت مرزهای آمریکا در بدترین شرایط بمانند.

در چنین شرایطی ترامپ همچنان با تحقیر و توهین به مهاجران درصدد باجگیری سیاسی، لاپوشانی سیاست های ناکارامد خود و جلب افکار عمومی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور است.

نویسنده: آتوسا دینیاریان

117

بیشتر بخوانید:

ترامپ: آمریکا در حال تبدیل شدن به فاضلاب است

کلیدواژه