آذر 11, 1400 21:03 Asia/Tehran [Updated: آذر 11, 1400 21:11 Asia/Tehran]
  • بلینکن: هنوز برای توافق با ایران دیر نیست

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان اینکه به زودی و شاید تا همین یکی دو روز آینده وضعیت مذاکرات وین مشخص می شود، گفت اگر چه برای دستیابی به توافق دیر شده، اما هنوز هم خیلی دیر نیست.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آنتونی بلینکن که برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری و امنیت اروپا به استکهلم پایتخت سوئد سفر کرده است، در نشستی خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نشانه ای از پیشرفت مذاکرات وین دریافت کرده اید، گفت: در آینده خیلی نزدیک و شاید همین تا یکی دو روز آینده بتوانیم قضاوت کنیم که آیا ایران واقعا برای دستیابی به توافق حسن نیت دارد یا خیر.

بلینکن بدون اشاره خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام گفت: اقدامات و اظهارات اخیر چندان زمینه ای برای خوش بینی ایجاد نکرده است. با این وجود، اگرچه دیر شده اما هنوز هم برای بازگشت ایران به تعهدات خود خیلی دیر نشده است.

وی گفت امروز با سرگئی لاوروف همتای روس خود صحبت های خوبی درباره مذاکرات وین داشته است.

بلینکن بدون اشاره به اینکه این آمریکاست که باید با لغو تحریم ها علیه ملت ایران، مسیر تحقق توافق در مذاکرات وین را هموار سازد، گفت: باید منتظر باشیم و ببینیم در این یکی دو روز آینده در وین چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

وی مدعی شد که ایران باید سریع تر ثابت کند که در رسیدن به توافق جدی است.

 

علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین امروز اعلام کرد که متن پیشنهادی خود را در قالب دو موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه و مسائل هسته‌ای تحویل داده است.

منابع خبری خارجی نیز با بازتاب دادن خبر مربوط به ارائه شدن متن پیشنهادی ایران، اعلام کردند که امروز، روز مهمی در روند مذاکرات جاری در وین بود. // 114

بیشتر بخوانید:

دیدار بلینکن و لاوروف درباره مذاکرات وین

خطیب‌زاده: هیأت‌ها در وین، از اقامتگاه نخست‌وزیر رژیم صهیوئیستی دستور نخواهند گرفت

روز سوم مذاکرات در وین؛ تاکید ایران بر اولویت لغو تحریم‌ها

کلیدواژه