اردیبهشت 25, 1401 10:43 Asia/Tehran [Updated: خرداد 03, 1401 19:30 Asia/Tehran]
  • بررسی علل خطر فزاینده راست گرایان افراطی در آمریکا

ایران پرس: رسانه‌های آمریکایی بامداد یکشنبه از وقوع تیراندازی کور در شهر «بوفالو Buffalo» در شمال ایالت نیویورک خبر دادند.

پلیس می‌گوید شخصی که خودش را «سفید برترپندار» معرفی کرده، در یک سوپرمارکت شروع به تیراندازی کرد. مهاجم پس از درگیری با پلیس بازداشت شده است.

او روز شنبه پس از آن که وارد سوپرمارکتی در شهر بوفالو شد در حالی که اقدام خود را به صورت زنده در اینترنت پخش می‌کرد، شروع به شلیک به سوی مشتریانی کرد که اکثرا سیاه ‌پوست بودند.

حداقل ۱۰ نفر در این حادثه تیراندازی کشته و 3 نفر مجروح شدند. بعضی از آنها از ناحیه سر هدف قرار گرفته بودند. ساعتی بعد دادستانی ایالت نیویورک اعلام کرد که« اف‌بی‌آی» با این حادثه به‌عنوان «جنایت متعصبانه» و «افراط گرایی خشن نژادپرستانه» برخورد می‌کند.

ضارب یک بیانیه آنلاین ۱۰۶ صفحه‌ای در اینترنت آپلود کرده و در آن توضیح داد که انگیزه او به‌نوعی ناشی از یک «فرضیه توطئه» است که طبق آن نژادهای دیگر در حال گرفتن جای سفیدپوستان هستند. در این بیانیه، او می‌گوید که ۱۸ سال دارد و خود را سفیدبرترپندار و «یهودی‌ستیز» توصیف می‌کند.

جنایت جدید و شوک آور یکی از سفید برترپنداران در نیویورک بار دیگر خطر فزاینده راست گرایان افراطی را در جامعه آمریکا به خوبی به نمایش گذاشته است. در واقع نقش گروههای راست گرای افراطی سفید برتر پندار به صورتی فزاینده ای در سیاست داخلی آمریکا نیز پر رنگ شده و انتظار می رود که این گروهها نه فقط اقدامات خشونت بار علیه  اقلیتهای قومی و نژادی  مانند سیاه پوستان و لاتین تبارها  را تشدید کنند ،  بلکه اقلیتهای دینی مانند مسلمانان را نیز بیش از پیش هدف حملات خود قرار دهند.

در عین حال گروه های راست گرای افراطی در راستای رویکرد سیاسی خود  به طور فزاینده خواهان دخالت در عرصه سیاسی داخلی آمریکا هستند. این امر موجب بروز حوادث خشونت بار در عرصه سیاسی آمریکا مانند تهاجم به کنگره در 6 ژانویه 2021 از سوی هواداران افراطی ترامپ در واکنش به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری 2020 و پیروزی جو بایدن دموکرات در این انتخابات بود.

 ریشه گروههای خشونت گرا و راست گرای افراطی در آمریکا به دهه ها قبل بر می گردد و گروهها و افراد معترض در آمریکا تاکنون برخی حوادث تروریستی بزرگ را رقم زده اند.

جنبش ها و گروههای راست گرای افراطی گستره متنوعی را از هواداران اختیارات دولت های ایالتی و مخالفان سیاست های دولت فدرال تا گروههای نژاد پرست و مخالف اقلیت های نژادی و مذهبی در آمریکا تا افراد دارای گرایشات راست افراطی که دیدگاههای ضد مهاجرتی داشته و خواهان به اصطلاح تفوق سفید پوستان در آمریکا هستند ونیز هواداران نظریه توطئه را شامل می شود.

 انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا عامل تسریع کننده در احیای فعالان و گروه‌های راست افراطی درآمریکا بود.شبکه‌های اجتماعی هم در گسترش راست گرایی افراطی نقش زیادی داشته‌اند.گفته می شود در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰ گروه راست گرای  افراطی در آمریکا شناسایی شده اند.

مقامات ارشد امنیتی آمریکا در نوامبر 2021 در نامه‌ای به کنگره اعلام کردند: خشونت و نژادپرستی در آمریکا مانند گروه های خودبرتر پندار سفید پوست روز به روز در حال افزایش در کشور است و به تدریج به معضلی به مراتب خطرناکتر از داعش تبدیل شده است.

تیموتی لانگان Timothy Langan یکی از مقامات امنیتی آمریکا می گوید: نگرانی ما بیشتر در مورد افراط گرایان داخلی با انگیزه‌های نژادپرستانه است. 

اف بی آی نیز چندی قبل اعلام کرد تهدید گروه‌های نژادپرست در سطح تهدید گروه‌های افراط گرا مانند داعش است.

این نهاد امنیتی در گزارشی با اشاره به افزایش حملات خشونت آمیز با انگیزه‌های نژادپرستانه تاکید کرده که اگر دولت آمریکا هر چه سریعتر فکری برای این معضل نکند در آینده‌ای نه چندان دور نژادپرستی به یکی از تهدیدات اصلی جامعه آمریکا تبدیل خواهد شد.

در واقع وقوع جنایت هولناک کشتار مردم به ویژه سیاه پوستان در شهر بوفالو یک بار دیگر جدی بودن تهدیدات ناشی از افراد و گروههای سفید برترپندار رادر ایالات متحده نمایان ساخته است.

نویسنده: سيدرضا مير طاهر

112

 بیشتر بخوانید:

تداوم خشونت‌ها و تبعیض نژادی در آمریکا

تداوم سایه نابرابری و تبعیض بر جامعه آمریکا

کلیدواژه