تیر 03, 1401 11:10 Asia/Tehran [Updated: تیر 03, 1401 11:07 Asia/Tehran]
  • پس از 30 سال؛ تصویب طرح کنترل سلاح در سنای آمریکا

پس از 30 سال، با پیوستن 15 سناتور جمهوری‌خواه به 50 دموکرات مجلس سنا، طرحی با هدف کنترل مالکیت سلاح در آمریکا به تصویب رسید.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، این طرح که پاسخی از سوی کنگره به دو کشتار اخیر در فروشگاهی در شهر بوفالو ایالت نیویورک و دبستان راب شهر اووالدی ایالت تگزاس ارزیابی شده، پنجشنبه شب (2 تیر) با 65 رای موافق در برابر 33 رای مخالف تصویب شد تا به زودی با تصویب مجلس نمایندگان و امضای «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا به قانونی اجرایی در سراسر این کشور تبدیل شود.

مصوبه سنا اکنون به مجلس نمایندگان خواهد رفت و انتظار می‌رود با توجه اکثریت دموکرات‌ها در آنجا به راحتی تصویب و راهی کاخ‌سفید شود.

انتظار می‌رود این فرآیند ظرف چند روز آینده کامل شود.

با این حال، طرفداران کنترل سلاح در آمریکا ضمن استقبال از این اقدام فراحزبی سناتورها، محتوای طرح را در برابر مطالبات خود بسیار ناچیز توصیف کرده‌اند.

برابر این طرح متقاضیان مالکیت سلاح که کمتر از 21 سال سن داشته باشند تنها پس از بررسی جدی سوءپیشینه قادر به خرید اسلحه خواهند بود.

این طرح همچنین 15 میلیارد دلار در اختیار دولت فدرال قرار می‌دهد تا صرف بهبود تدارکات امنیتی مدارس و اجرای برنامه‌های بهداشت روانی شود.

هر دو تیرانداز کشتارهای بوفالو و دبستان راب، 18 ساله بودند. یکی از آنها سلاح خود را تنها کمی بعد از جشن تولد 18 سالگی‌اش خریداری کرده بود.

در طرح جدید همچنین منابع مالی برای تشویق ایالت‌ها به اجرایی کردن قانون موسوم به «پرچم قرمز» در نظر گرفته شده است. «پرچم قرمز» به مقام‌های محلی اجازه می‌دهد که سلاح کسانی که «یک تهدید» محسوب می‌شوند را بگیرند.

تصویب این طرح تنها ساعاتی پس از آن صورت گرفت که دادگاه عالی آمریکا طی حکمی تلاش کرد قوانین مالکیت سلاح در آمریکا را بسط دهد و با لغو قانون منع حمل سلاح کمری در ایالت نیویورک، راه را برای به چالش کشیدن قوانین کنترل سلاح در ایالت‌های بزرگی چون کالیفرنیا را هم باز کرد.

117

کلیدواژه