شهریور 31, 1401 14:02 Asia/Tehran [Updated: شهریور 31, 1401 14:09 Asia/Tehran]
  • سخنرانی بایدن در سازمان ملل و فرافکنی درباره مسائل مختلف

ایران پرس: جو بایدن، رئیس ‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در سخنرانی ‌اش در هفتاد وهفتمین مجمع عمومی سازمان ملل به مسائل مختلفی اشاره کرد و موضع واشنگتن را درباره آنها بیان نمود .

یکی از مسائلی که وی به آن پرداخت مساله حقوق بشر و وضعیت آن در نقاط مختلف جهان از جمله ایران ، افغانستان  ومیانمار بود. بایدن مدعی شد که کشورش «همواره از حقوق بشر در داخل آمریکا و در اقصی نقاط جهان» دفاع خواهد کرد.او در این سخنرانی تاکید کرد که ایالات متحده از حق همه انسان‌ها برای بیان اعتراض‌شان به شکل مسالمت‌آمیز نیز دفاع می‌کند.

ایالات متحده یکی از بزرگرتین ناقضان حقوق بشر

موضع بایدن در باره دفاع از حقوق بشر در حالی ابراز شده که ایالات متحده یکی از بزرگرتین ناقضان حقوق بشر در جهان بشمار می رود. علیرغم شعارهای مطروحه از جانب دولت آمریکا در زمینه رعایت حقوق بشر و حفاظت ازحقوق و آزادی های فردی و اجتماعی و حقوق شهروندی در این کشور ، عملکرد دولت آمریکا در زمینه مسائل مختلفی مانند برخوردهای خشن و غیر انسانی و تبعیض آمیز با بومیان ،اقلیت ها و سیاه پوستان ،برخوردهای غیر انسانی با پناهجویان از جمله جدا کردن فرزندان از والدین آنها ، خشونت بی حدو حصر پلیس آمریکا با رنگین پوستان ، وضعیت زندانیان، تجاوز به حریم خصوصی و بسیاری موارد دیگر نشاندهنده ادعاهای دروغ واشنگتن در زمینه دفاع از حقوق بشر است. 

25 درصد زندانی‌های دنیا در زندان‌های آمریکا

«وحید جلال‌زاده» رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران با اشاره به موارد نقض حقوق بشر توسط آمریکا می گوید: جمعیت آمریکا پنج درصد جمعیت کل دنیا است ، اما 25 درصد زندانی‌های دنیا در زندان‌های این کشور هستند؛ خشونت و ظلم علیه لاتین تبارها، زنان، سیاه‌پوست‌ها و غیره روزانه صورت می‌گیرد اما آمریکا خودش را با رنگ و لعاب به عنوان حافظ و واضع حقوق بشر معرفی می‌کند.از سوی دیگر واشنگتن کارنامه ای سیاه در خارج از آمریکا با عملیات نظامی و حملات و جنایات جنگی در بسیاری از کشورها مانند ویتنام ، افغانستان ، عراق و سوریه و ایجاد زندان های بدنام مانند زندان گوانتانامو وبرخورد های ضد انسانی و شکنجه متهمان دارد که نشانگر ادعای دروغ آمریکا در زمینه طرفداری از حقوق بشر است.

مساله دیگری که رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود به طور مفصل مطرح کرد انتقاد از روسیه به دلیل حمله به اوکراین بود. وی در بخشی از سخنرانی اش مدعی شد که مسکو با تهاجم نظامی به خاک اوکراین منشور سازمان ملل را «بی‌شرمانه» نقض کرده و بنیان سازمان ملل را هدف گرفته است.وی با انتقاد از تصمیم روسیه برای برگزاری همه ‌پرسی در مورد الحاق مناطق اشغالی اوکراین به خاک خود گفت که کرملین در صدد است تا حق موجودیت اوکراین به عنوان کشوری مستقل را از بین ببرد و از جامعه بین ‌الملل خواست با قاطعیت از مقاومت اوکراین در برابر تجاوز خارجی دفاع کند.رئیس ‌جمهوری آمریکا همچنین بر پاسخگو کردن روسیه در رابطه با ارتکاب هرگونه جنایت جنگی در اوکراین تاکید کرد.

عدم توجه بایدن در سخنرانی خود به سابقه و کارنامه مداخله های فاجعه بار آمریکا

بایدن  در حالی  به انتقاد از تهاجم روسیه به اوکراین پرداخته و که ظاهرا توجهی به سابقه و کارنامه مداخله های فاجعه بار آمریکا در دیگر نقاط جهان در هشتاد سال گذشته ندارد. ایالات متحده در دوره جنگ سرد جنگ ها وحملات مختلفی را انجام داد که از جمله مهمترین آنها جنگ ویتنام بود. در دوره پسا جنگ سرد نیز آمریکا پس از واقعه 11 سپتامبر 2001به بهانه مبارزه جهانی با تروریسم به افغانستان و به بهانه وجود سلاح های کشتار جمعی به عراق حمله کرد و هزاران را نفر به خاک و خون کشید. پس از ان دولت اوباما  از سال 2011به حمایت از گروه های تروریستی در سوریه پرداخته وبا ارائه کمک های گسترده مالی ، لجستیکی و تسلیحاتی به این گروهها موجب به راه انداختن جنگ داخلی در این کشور شد که صدها هزار نفر را به کام مرگ کشید. ضمن اینکه واشنگتن حملات پهپادی را ازدوره ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش تاکنون به بهانه مبارزه با تروریسم تداوم بخشیده که موجب کشته شدن هزاران نفر در نقاط مختلف جهان شده است .بدین ترتیب رئیس جمهور آمریکا به عنوان کشوری که بیشترین جنگ افروزی را در جهان به خود اختصاص داده اکنون مدعی دفاع از حقوق اوکراینی ها شده وبه  انتقاد از روسیه می پردازد. در حالی که آمریکاو شرکای اروپایی اش با ارائه میلیاردها دلار کمکهای نظامی و تسلیحاتی مسئول تداوم و گسترش جنگ اوکراین هستند.

نویسنده: سيدرضا مير طاهر 

کلیدواژه