تیر 15, 1397 13:44 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 25, 1401 21:38 Asia/Tehran]
  • افزایش تنش میان عربستان و مالزی؛ اتهام ماهاتیر محمد به عربستان درباره مداخله در امور داخلی کوالالامپور/ تحلیل

پارس تودی - نخست وزیر مالزی، عربستان را به مداخله در امور داخلی کوالالامپور متهم کرد.

«ماهاتیر محمد» گفت: مدارک و اسنادی از تلاش عربستان برای مداخله در امور داخلی مالزی وجود دارد.

وی با اشاره به اظهارات «نجیب تون رزاق» نخست وزیر پیشین مالزی در خصوص دریافت 681 میلیون دلار هدیه از عربستان برای مبارزات انتخاباتی افزود: این کشور پرداخت این مبلغ را انکار نکرده از اینرو ریاض در امور داخلی مالزی دخالت کرده است.

نجیب تون رزاق نخست وزیر پیشین مالزی که به فساد مالی و پولشویی در «شرکت توسعه مالزی واحد» (1MDB) متهم است، روز چهارشنبه با حضور در دادگاه عالی جنایی کوالالامپور به طور رسمی تفهیم اتهام شد.

رزاق که 9 سال قدرت را در مالزی در دست داشت، حدود 2 ماه پیش در چهاردهمین انتخابات سراسری این کشور از رقیب خود ماهاتیر محمد شکست خورد.

سخنان نخست وزیر مالزی درباره دخالت عربستان در امور داخلی آن کشور از طریق کمک مالی به حزب سابق حاکم برای پیشی گرفتن از رقبای انتخاباتی خود نشان می دهد که سیاست های ریاض در جنوب شرق آسیا تنها محدود به حمایت از گروه های تروریستی از جمله داعش نیست.

نقش عربستان در افزایش حضور داعش در شرق آسیا

دولت عربستان پس از شکست سنگین گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه در چارچوب سیاست جابجایی جغرافیایی تروریست ها، بخشی از عناصر داعش را به برخی کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله مالزی و اندونزی منتقل کرد.

عربستان علاوه بر این به بهانه کمک مالی به نهادهای غیر دولتی و مراکز آموزشی درصدد ترویج تفکرات وهابی، تکفیری و افراطی در بین جوانان این کشورها است که می توانند تهدیدی برای این جوامع باشند.

«دنیس ایگنانتیوس» سفیر سابق مالزی در شیلی و آرژانتین با تاکید بر خطرناک بودن تفکرات وهابی برای این کشور جنوب شرق آسیا و هزینه یکصد میلیارد دلاری عربستان برای ترویج وهابیت می گوید:

"مالزی باید با بمب ساعتی وهابیت که با پول عربستان کوک میشود؛ مقابله کند."

افشای برخی مدارک درباره کمک مالی عربستان به نخست وزیر سابق مالزی حاکی از آنست که دولت ریاض مداخله جویی در امور داخلی این کشور را هم در دستور کار قرار داده است.

سخنان ماهاتیر محمد درباره دخالت عربستان در امور داخلی مالزی می تواند زمینه ای برای بازنگری در روابط کوالالامپور با ریاض در دوره دولت جدید این کشور باشد که یکی از شعارهای عمده آن مبارزه با فساد مالی است که مطالبه رای دهندگان مالزیایی از ماهاتیر محمد است.

انتظار میرود، با توجه با افشای سیاست های ضد امنیتی عربستان در قبال کشورهای جنوب شرق اسیا با اعزام تروریست ها داعش به این مناطق و حمایت از گروه های افراطی در داخل این کشورها؛ نخست وزیر جدید مالزی با هدف ایمن سازی این کشور از تهدید تروریسم و جلوگیری از تداوم مداخله جویی عربستان؛ مناسبات اتی با این  کشور را به گونه ای تنظیم کند که هر گونه روزنه تهدید زایی و مداخله جویی ریاض مسدود بشود که در عرف سیاسی در نظام بین الملل کاهش سطح روابط دیپلماتیک یکی از ابزارها در این زمینه است.

نویسنده :محمدرضا عسگری

116

بیشتر بخوانید:

اتهام ماهاتیر محمد به عربستان درباره مداخله در امور داخلی کوالالامپور

کلیدواژه