مهر 09, 1398 14:20 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • تاکید

پارس تودی- رئیس جمهور چین تاکید کرد هیچ کشوری قادر نخواهد بود مانع حرکت و رشد  پکن شود و موضع چین را تغییر دهد.

"شی جین پینگ" در مراسم گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس تاسیس جمهوری خلق چین در میدان" تیان ان من " Tiananmen پکن گفت: ارتش چین با قاطعیت از استقلال و امنیت این کشور محافظت  و برای افزایش نفوذ خود و تبدیل به یک قدرت برتر در جهان تلاش می کند.

عالیرتبه‌ترین مقام چین از مردم کشورش خواست با همبستگی برای  تحقق نهایی وحدت ملی کوشش کنند.

"شی جین پینگ" اعلام کرد چین در روند پیشرفت خود باید ضمن پایبندی بر راه توسعه صلح آمیز، راهبرد باز مبتنی بر منافع متقابل و برد - برد را در پیش گیرد و همچنان همراه با مردم کشورهای دیگر جهان برای ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک اقدام کند.

این سخنان "شی جین پینگ" را می توان به مثابه خطوط راهنمای سیاست چین دانست.

سیاست‌‍های که در داخل بر قاطعیت در دفاع از مرزها و حاکمیت این کشور و تلاش برای تداوم رشد چین و در خارج بر همکاری صلح آمیز با جهانیان، منافع متقابل و برد - برد و تلاش برای ادامه رشد جهانی چین و تقویت جایگاه آن در معادلات جهانی تاکید دارد.

در واقع باور عالی ترین مقام چین این است که این کشور به راه کنونی خود با قاطعیت ادامه خواهد داد و فشارهای بیرونی قادر نخواهد بود چین را متوقف کند.

بخشی از سخنان امروز "شی جین پینگ" به طور غیر مستقیم هشداری به آمریکاست.

دولت دونالد ترامپ در دو سال و نیم گذشته هر آنچه در توان داشته برای به تسلیم واداشتن چین استفاده کرده است با اینحال نتیجه این زورآزمایی دستکم تاکنون به نفع واشنگتن نبوده است.

"ادوارد آلدن" پژوهشگر شورای روابط خارجی آمریکا در نشریه «فارن پالیسی» نوشت:

"دولت ترامپ تقریبا هر گلوله ای را که داشته به سمت چین شلیک کرده است تا آن را وادار به تسلیم کند، اما این دو کشور بیش از پیش از توافق تجاری دور شده اند."

به نظر می رسد بی تاثیر بودن فشارهای آمریکا بر چین در دو سال گذشته در طیف گسترده ای از حوزه ها از تجارت گرفته تا دریای چین جنوبی، هنگ کنگ، تایوان و مسائل جهانی به پکن اعتماد به نفس بیشتری داده است. بخصوص که اکنون آشکار شده است که خط مشی چینی در اقتصاد، سیاست و تکنولوژی هواداران زیادی در جهان پیدا کرده است و بازیگران عرصه جهانی اکنون متوجه شده اند که قدرت آمریکا در جهان رو به افول است. 

"فرید زکریا" اندیشمند هندی الاصل آمریکایی در مجله ­فارن افرز این کشور می نویسد: 

"اولین و مهم ترین نیرو که باعث افول هژمونی آمریکا شده ظهور چین است. کمتر کشوری توانسته است این روند رشد سریع را برای مدتی بیش از چند دهه ادامه دهد. رشد چین و تبدیل این کشور به قدرتی بزرگ به رقیبی برای قدرت و بلندپروازی آمریکا تبدیل شده است."

در چنین فضایی باید گفت سخنان امروز رئیس جمهور چین به منزله این واقعیت است که شی جین پینگ با درک صحیح از موقعیت و جایگاه رو به افول اصلی ترین رقیب چین (آمریکا) و همچنین با وقوف به ظرفیت ها و توانایی های پکن، تصمیم گرفته است به مشی کنونی ادامه دهد تا چین را به جایگاهی که برای خود هدف گذاری کرده است یعنی رسیدن به قدرت نخست جهان در سال 2050 برساند.

از همین رو می توان پیش بینی کرد که در سایه چنین سیاستی، مچ اندازی اولین و دومین اقتصاد بزرگ جهان در ماه‌ها و سالهای آینده همچنان ادامه خواهد داشت و تشدید خواهد شد. 

نویسنده: بلنداختر

117

بیشتر بخوانید:

تاکید رئیس جمهور چین بر توسعه و قدرت نظامی این کشور

خط و نشان چین برای آمریکا در هفتادمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست/ تحلیل

آمریکا چند فرد و شرکت چینی را به بهانه ارتباط با ایران تحریم کرد

کلیدواژه

کامنت