مهر 21, 1398 18:41 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]

پنجمین روز از تجاوز نظامی  ترکیه به  مناطق شمالی سوریه با کشته و زخمی شدن شمار زیادی از دو طرف ادامه یافت.

به گزارش پارس تودی؛ هرچند وزارت دفاع ترکیه با بهره گیری از ظرفیت رسانه های حکومتی از جمله  خبرگزاری آناتولی و شبکه تلویزیونی تی آرتی تلاش می کند تجاوز نظامی خود به سوریه را اقدامی در جهت صلح در این منطقه قلمداد کند اما موج مخالفتهای جهانی از نقاط مختلف جهان نشان میدهد آنکارا دستکم تا کنون برای توجیه این اقدام خود موفق نبوده است.

در نخستین واکنشها به این تجاوز نظامی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه 9 اکتبر در بیانیه ای با متهم کردن آمریکا به نقش آفرینی در این جنگ افروزی، خواستار توقف فوری حملات و خروج نظامیان ترکیه از خاک سوریه و احترام به تمامیت ارضی این کشور شد.

درهمین راستا سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و بسیاری از نهادهای بین المللی دیگر نیز پایان دادن هرچه سریعتر تجاوز ترکیه به سوریه را خواستار شدند.

"فدریکا موگرینی" مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در پیامی توئیتری نوشت: اقدام نظامی در شمال شرق سوریه رنج شهروندان را بیشتر و تلاش جاری ائتلاف جهانی علیه داعش را تضعیف می‌کند؛ همچنین چشم‌انداز فرایند سیاسی تحت نظارت سازمان ملل برای رسیدن به صلح را در این کشور دشوارتر می‌کند.

تجاوز نظامی ترکیه به سوریه از دید برخی شرکای منطقه ای این کشور نیز پنهان نماند.

"ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه طی هشداری اعلام کرد، عملیات ارتش ترکیه در خاک سوریه می تواند به پراکنده شدن و نفوذ تروریستهای داعش به سایر کشورها منجر شود.

در یک جمع بندی کلی می توان گفت که یکی از اهداف ترکیه برای تجاوز به خاک سوریه، ملاحظه مواضع آمریکاست و از این رو دولت ترکیه به اقدامی نامشخص و بی سرانجام دست زده است.138/118

بیشتربخوانید:

 هشدار پوتین درباره گسترش داعش درپی عملیات ترکیه در سوریه/ تحلیل  

اعتراض اروپایی‌ها به عملیات نظامی ترکیه در سوریه

کلیدواژه

کامنت