مهر 22, 1398 18:35 Asia/Tehran [Updated: مهر 22, 1398 18:43 Asia/Tehran]
  • هشدار چین به آمریکا درخصوص مداخله در امور داخلی هنگ کنگ

وزارت امور خارجه چین به آمریکا در خصوص مداخله در امور داخلی هنگ کنگ هشدا داد.

به گزارش پارس تودی، وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای به سناتور «تد کروز» نماینده جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا، هشدار داد که باید هرچه سریعتر به اظهارات و اقدامات مداخله جویانه خود ضد منطقه هنگ کنگ پایان دهد.

براساس این گزارش کروز به دنبال دامن زدن به تنش ها در هنگ کنگ است و بارها در نقش هدایتگر افراطیون در این منطقه ظاهر شده است.

سخنگوی کمیته هنگ کنگ در وزارت امور خارجه چین نیز دراین باره گفت، چین نمی تواند چنین برخوردهای مداخله جویانه ای را در سرزمین خود تحمل کند.

این سناتور آمریکایی اخیرا گفته بود، پلیس هنگ کنگ ضد معترضان به خشونت متوسل شده است.

طی هفته های اخیر هنگ‌کنگ شاهد اعتراضات ضدحکومتی است و معترضان توانسته‌اند با ورود به برخی ساختمان های دولتی این منطقه، دست به خراب‌کاری بزنند.

آمریکا و متحدانش اما به جای محکوم کردن اقدامات معترضان از نحوه تعامل نیروهای امنیتی چین با تظاهرکنندگان انتقاد کرده و مدعی شده‌اند اگر پکن به آزادی‌ها در هنگ‌ کنگ احترام نگذارد، باید منتظر پیامدهای جدی این رویکرد خود باشد.

برخی شهروندان هنگ کنگی از 9 ژوئن در اعتراض به تصویب لایحه‌ای در پارلمان این منطقه خودمختار که اجازه استرداد مجرمان به دولت چین را میسر و تسهیل می‌کرد، دست به تظاهرات زده‌اند.

دولت محلی هنگ کنگ 15 ژوئن، اعلام کرد تمامی اقدامات در رابطه با این قانون را متوقف می‌کند اما معترضان همچنان در خیابان های این منطقه حضور دارند.

هنگ کنگ از سال 1842 تا 1997 تحت سیطره بریتانیا بود اما در سال 1997 به چین پیوست.

116

بیشتر بخوانید:

مخالفت سازمان همکاری شانگهای با دخالت بیگانگان در اعتراضات هنگ کنگ/ تحلیل

هشدار پلیس هنگ کنگ به آشوب گران/ تحلیل

انتقاد دوباره چین از مداخله آمریکا در امور هنگ کنگ

کلیدواژه

کامنت