آبان 30, 1398 18:28 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 18:30 Asia/Tehran]
  • واکنش مقامات افغانستان به ترور وحید مژده/ تحلیل

پارس تودی- کشته شدن «وحید مژده» کارشناس مسائل سیاسی و فعال رسانه ای افغانستان، واکنش های گسترده سران دولت و شخصیت های برجسته سیاسی این کشور را به دنبال داشته است.

«محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان در بیانیه ای با محکوم کردن ترور وحید مژده به سازمان های امنیتی این کشور دستور داد برای شناسایی عاملان این ترور با جدیت اقدام کنند.

دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی دولت افغانستان هم در بیانیه ای با محکوم کردن ترور وحید مژده اعلام کرد، عاملان ترور وی، دشمنان صلح و آرامش افغانستان هستند و باید هرچه زودتر شناسایی و مجازات شوند.

«حامد کرزی» رئیس جمهوری سابق افغانستان هم با محکوم کردن ترور وحید مژده اعلام کرد: حملات تروریستی اخیر بر جان شخصیت ها و تحلیلگران سیاسی ابعاد جدیدی از جنایت جنگی و جنایت بشری در برابر مردم افغانستان است.

«احمد ولی مسعود» و «عبداللطیف پدرام» نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز در بیانیه های جداگانه قتل وحید مژده رامحکوم کردند.

وحید مژده عصر روز چهارشنبه نزدیک خانه اش هدف حمله دو فرد مسلح ناشناس قرار گرفت و کشته شد.

وحید مژده در دوره جهاد در افغانستان، عضو حزب اسلامی این کشور بود و در دوره حاکمیت گروه طالبان در وزارت امورخارجه افغانستان مشغول بکار بود.

وحید مژده از کارشناسان سیاسی و فعالان سرشناس رسانه‌ ای در افغانستان بود که ضمن داشتن جایگاه منتقد دولت این کشور، مخالف حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان بود. 

وحید مژده در نشست صلح افغانستان به میزبانی دولت روسیه در مسکو در سال گذشته که نمایندگان و شخصیت های سیاسی و حزبی افغان در آن مشارکت داشتند، حضور داشت وهمواره برای برپایی صلح و آرامش در افغانستان تلاش می کرد.

وی در در دوران حضور در وزارت خارجه درزمان حاکمیت طالبان، کتابی  به نام "افغانستان و پنج سال سلطه طالبان" را نوشت که مورد توجه بسیاری از مردم به خصوص فعالان سیاسی و فرهنگی این کشور قرار گرفت. مژده  کتاب دیگری درباره روابط سیاسی ایران و افغانستان نوشته که البته هنوز به چاپ نرسیده است.

واکنش مقامات ارشد دولت افغانستان از جمله رئیس جمهوری و رئیس اجرایی کابینه، برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و همچنین بسیاری از شخصیت های سیاسی، رسانه ای، فرهنگی و مذهبی افغانستان به ترور وحید مژده نشان می دهد که وی عنصری موثر در سپهر سیاسی و رسانه ای افغانستان بوده است.

به خصوص آنکه در بیشتر واکنش ها به ترور وحید مژده، به تلاش های وی برای استقرار صلح و خاتمه جنگ در این کشورتاکید شده است.

«سیدعیسی حسینی مزاری» رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در واکنش به ترور مژده گفته است: "دشمنان قسم خورده مردم افغانستان در تلاش‌ اند با از میان برداشتن عناصر نخبه در هر عرصه ای، فضای زندگی پر تب و تاب کشور را تار نموده، راه رسیدن به سمت روشنایی، رشد و ترقی را مسدود نمایند. وحید مژده عنصر فعال در راستای جریان رسانه ای آزاد و منعکس کننده بسیاری از حقایق پشت پرده تحولات سیاسی و اجتماعی افغانستان بود. "

تاکید همیشگی وحید مژده در تحلیل ها و مصاحبه های خود با رسانه های مختلف داخلی و خارجی بر لزوم خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از افغانستان در سال های اخیر، نشان داد که وی مخالف حضور اشغالگران در کشورش بود و در روشنگری افکار عمومی درباره پیامدهای ناگوار و غیر قابل جبران تداوم حضور نیروهای خارجی در افغانستان از هیچ تلاشی فرو گذار نکرد.

نویسنده: محمدرضا عسگری

139/116

بیشتر بخوانید:

ترور "وحید مژده" کارشناس برجسته مسایل سیاسی افغانستان

وحید مژده: صلح در افغانستان قابل دستیابی است

وحید مژده: آمریکا با گفت وگوهای صلح افغانستان مخالف است

کلیدواژه

کامنت