آذر 07, 1398 18:34 Asia/Tehran [Updated: آذر 07, 1398 18:40 Asia/Tehran]
  • آزمایش موشکی جدید کره شمالی/ تحلیل

برون مرزی- ستاد مشترک نیروهای مسلح کره جنوبی از شلیک یک فروند موشک از طرف کره شمالی خبر داد.

ژاپن نیز شلیک پرتابه از سوی پیونگ‌یانگ را تایید کرده است. با این حال هنوز جزئیات بیشتری از نوع یا تعداد پرتابه‌های شلیک شده در دست نیست.

این سیزدهمین مرتبه در سال 2019 است که کره شمالی آزمایش موشکی انجام می‌دهد. پیشتر منابع رسانه ای کره شمالی  اعلام کرده بودند که پیونگ‌ یانگ آماده است در صورت عدم حصول پیشرفت در دیپلماسی با آمریکا، در مسیر جدیدی قدم بردارد.

آزمایش موشکی جدید کره شمالی در ادامه سیاست این کشور در مواجهه با کارشکنی آمریکا دراحیا روند گفتگوهای دوجانبه و تشدید اقدامات خصمانه ضد پیونگ یانگ است.از نظر کره شمالی بازگشت به دوره قبل از شروع گفتگوهای دوجانبه با آمریکا و تداوم مسیر افزایش توان بازدارندگی در مقابل حملات احتمالی دشمنان از جمله از سرگیری ازمایش های موشکی ،حق پیونگ یانگ برای تضمین حاکمیت ملی و عدم تعرض دشمنان به خاک کره شمالی است.

کره شمالی پس از دور نخست گفتگو بین کیم جونگ اون رهبر این کشور و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا  در تابستان سال 2018 در چارچوب تعهدات خود و با هدف اعتماد سازی ضمن توقف بخشی از برنامه های اتمی، آزمایش های موشکی و هسته ای خود را نیز متوقف کرد.

برغم برداشتن چنین گام هایی از سوی کره شمالی اما دولت آمریکا ضمن پایبند نبودن به تعهدات خود، در چارچوب سیاست خصمانه ضد ان کشورنیز تحریم ها ها ضد پیونگ یانگ را هم تمدید و تشدید کرد.

رهبر کره شمالی امیدوار بود که دور و سوم گفتگوها با ترامپ بتواند گره روابط با آمریکا را بازکند که چنین انتظاری محقق نشد و بر همین اساس پیونگ یانگ به کاخ سفید تا پایان سال 2019 فرصت داد تا مذاکرات دو جانبه را از شکست قطعی نجات دهد.

در چنین شرایطی کره شمالی با از سرگیری آزمایش های موشکی خود در ماه های اخیر ضمن تلاش برای حفظ آمادگی خود برای مواجهه با تهدیدات احتمالی،این پیام را به ترامپ داد که پیونگ یانگ حاضر به ادامه مذاکرات با آمریکا تحت هر شرایطی نیست والبته آنگونه که کیم جونگ اون توقع داشت، این پیام در کاخ سفید مورد توجه قرار نگرفت.

«جان ژائو» تحلیلگر چینی در آکادمی علوم اجتماعی چین می گوید، "راهی که کره شمالی تابحال در پیش گرفته بود مدارا و سازش با کره جنوبی و آمریکا بود اما پس از مذاکرات هانوی راه دیگری جلوی پیونگ یانگ قرار دارد که خلاف مسیر یک سال گذشته است." 

با وجود آنکه  رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی که قرار بود در اواخر ماه نوامبر برگزار شود به  تعویق افتاد،اما این مسئله هم نتوانست برای مقامات پیونگ یانگ اعتماد افرین باشد، اگر چه وزیر دفاع آمریکا مدعی شد هدف ازتعویق رزمایش مشترک با کره جنوبی تقویت روند صلح با کره شمالی  بوده است.

البته پیش از این کره شمالی تهدید کرده بود در صورتی که واشنگتن و سئول بخواهند برنامه خود را برای برگزاری تمرینات مشترک نظامی پیگیری کنند دست به اقدامات تلافی جویانه خواهد زد.

به نظر میرسد، پیام آزمایش موشکی جدید کره شمالی به آمریکا پس از تعویق رزمایش مشترک با کره جنوبی آنست که پیونگ یانگ اقدامات مهم دیگری از سوی کاخ سفید برای احیای مذاکرات دو کشور را طلب می کند. 118

نویسنده: محمدرضا عسگری 

بیشتر بخوانید:

آزمایش موشکی جدید کره شمالی

کره شمالی انجام آزمایش موشکی را تایید کرد

کره‌شمالی دوباره آزمایش موشکی انجام داد

 

کلیدواژه

کامنت