آذر 08, 1398 18:54 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • تظاهرات هواداران

پارس تودی- هواداران تیم انتخاباتی "ثبات و همگرایی" به رهبری "عبدالله عبدالله" رئیس اجرایی دولت وحدت ملی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، تظاهرات اعتراض آمیز به بهانه آنچه که آنها تقلب و حمایت کمیسیون انتخابات از تیم مشخص می دانند در کابل برگزار کردند.

پلیس کابل با مسدود کردن مسیر اعلام شده توسط تیم "ثبات و همگرایی"، مسیر متفاوتی را برای تجمع معترضان انتخاب کرد و در اطلاعیه ای از معترضان خواست که در منطقه "چمن حضوری" در شرق کابل حضور یابند.

پلیس کابل تاکید کرد، معترضان از هرگونه آسیب رساندن به اموال دولتی و مردم خودداری کنند و مطابق قانون به صورت مسالمت آمیز تظاهرات خود را به پایان برسانند.

تظاهرات هواداران عبدالله در کابل پس آن صورت گرفت که وی پیشتر هشدار داده بود چنانچه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان 300 هزار رای غیربیومتریک را ابطال نکند، اعتراض های خیابانی در این کشور فراگیر خواهد شد.

البته با توجه به تغییر موضع رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان درباره محاسبه آرای غیربیومتریک در روند تجمیع و شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور که در سپتامبر گذشته برگزار شد این پیش بینی مطرح شد که اقدام این نهاد انتخاباتی بر خلاف وعده اولیه رئیس آن درباره عدم محاسبه آرای بیومتریک در روند شمارش آرا بوده است.

با شروع اعتراضات تیم "ثبات و همگرایی" در کابل این پرسش مطرح است که آیا سایر نامزدهای معترض به تصمیم کمیسیون انتخابات برای محاسبه آرای غیربیومتریک به جمع معترضان خواهند پیوست و آیا اعتراض ها آنگونه که عبدالله هشدار داده در سراسر افغانستان فراگیر خواهد شد؟

با توجه به آنکه طبق اعلام رسانه های افغانستان، تنها تیم انتخاباتی "دولت ساز" از شمارش آرای غیربیومتریک در انتخابات ریاست جمهوری حمایت می کند این گمانه مطرح است که هواداران دیگر نامزدهای انتخابات نیز به جمع هواداران تیم "ثبات و همگرایی" که تظاهرات خیابانی برگزار کرده اند ملحق شوند.

از آنجایی که هریک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از یک پایگاه سیاسی و اجتماعی خاص در میان اقوام و ولایات مختلف این کشور برخودار هستند، فراگیر شدن اعتراض ها به شهرهای دیگر افغانستان بسیار محتمل خواهد بود.

با بروز تظاهرات گسترده در افغانستان در اعتراض به روند انتخابات ریاست جمهوری در شرایطی که سرپرست وزارت دفاع این کشور  تاکید کرده که نیروهای مسلح با بحران و ناامنی  ناشی از انتخابات مقابله خواهند کرد، این احتمال مطرح است که اعتراض های خیابانی به صحنه درگیری و خشونت بین نیروهای امنیتی و مردم تبدیل شود. در چنین شرایطی ممکن است تنش های سیاسی، اجتماعی و امنیتی در افغانستان بسیار گسترده تر از دوران جنجالی انتخابات سال 2014 این کشور شود.

نویسنده: محمد رضاعسگری

133/117

بیشتر بخوانید:

مخالفت «عبدالله عبدالله» با بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

موضع عبدالله عبدالله درباره نامشروع بودن نتیجه کار کمیسیون انتخابات افغانستان/ تحلیل

تاکید بر مقابله با خشونت های  احتمالی در روند انتخابات افغانستان/ آسیا

کلیدواژه

کامنت