آذر 16, 1398 14:15 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • هوآ چونینگ
    هوآ چونینگ

پارس تودی- پکن در اقدامی تلافی جویانه محدودیت‌هایی را علیه دیپلمات‌های آمریکا در چین وضع کرد.

"هوآ چونینگ" Hua Chunying سخنگوی وزارت خارجه چین گفت‌: دیپلمات‌های آمریکایی باید دستکم 5 روز قبل، برنامه‌های خود را در چین به اطلاع وزارت خارجه این کشور برساندند‌.

این مقام چینی افزود، تصمیم جدید پکن پاسخی مستقیم به اقدام آمریکا در ماه اکتبر است‌.

وزارت خارجه آمریکا در ماه اکتبر اعلام کرد که دیپلمات‌های چینی از این پس باید دیدارهای خود با مقام‌های فدرال، ایالتی و محلی و همچنین بازدید از موسسه‌های آموزشی و پژوهشی را پیشتر به اطلاع این وزارت‌خانه برسانند.

تصمیم تلافی جویانه پکن اگرچه واکنشی به رفتارهای تهاجمی دولت آمریکاست اما این اقدامات نشان می‌دهد که بر خلاف تصور دولتمردان آمریکایی‌،‌ اقدامات ضد چینی دولت این کشور‌،  پکن را در پاسخ به واشنگتن مصمم تر کرده است‌. 

این رویکرد مقامات چینی نشانه‌ای آشکار از تصمیم قطعی و جدی پکن در مقاومت بر سر اصول فعلی این کشور و سازش ناپذیری آن در مقابل اقداماتی است که حاکمیت و استقلال چین را خدشه دار و به حیثیت بین المللی آن لطمه وارد می کند.

"جان دریسکول" تحلیلگر انرژی از آمریکا می گوید: 

چین مرعوب تهدیدهای ناشی از تحریم‌های آمریکا نمی شود‌. این کشور در گذشته نیز مرعوب نشده است‌. 

در واقع آن چه باعث اعتماد به نفس چین در مقابل رویکرد کم سابقه آمریکا شده است به قابلیت‌ها و توانایی‌های خود پکن بر می گردد.

اینکه چین به دومین قدرت بزرگ اقتصادی در جهان تبدیل شده و از منظر نظامی نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و اینکه در شاخص‌های مختلف از میزان صادرات گرفته تا مصرف انرژی این کشور و یا حجم سرمایه گذاری در دیگر کشورها‌، نشانه‌هایی آشکار مبنی بر این واقعیت است که پکن در حوزه‌های مختلف در حال پیشی گرفتن از قدرت‌های صنعتی تراز اول جهان است‌.

از این گذشته از نگاه چین‌، اقدامات ضد چینی کنونی آمریکا عمدتا اقداماتی یکجانبه است که قوانین و هنجارهای بین المللی را نادیده گرفته است و بنابراین این اقدامات از کمترین حمایت دیگر کشورها و جامعه جهانی برخوردار است‌.

با چنین نگاهی‌، پاسخ تلافی جویانه چین به اقدامات آمریکایی‌ها واکنشی منطقی و طبیعی قلمداد می شود.

بعلاوه، همانطور که بسیاری از تحلیلگران بین المللی باور دارند، قدرت آمریکا در عرصه جهانی رو به افول است و این چین است که اسبش را برای تبدیل به قدرت نخست جهان در سال‌های آینده زین کرده است و ظرفیت‌های لازم را برای تبدیل به قدرت نخست جهان داراست‌.

بنابراین وقتی در عرصه جهانی چنین نگاهی به چین وجود دارد‌، طبیعی است که این کشور هیچ اقدام ضد چینی آمریکا را بی پاسخ نخواهد گذاشت‌.

از همین رو باید گفت: تصور برخی مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه چین در نهایت دست‌ها را بالا خواهد برد و تسلیم فشارهای واشنگتن خواهد شد‌؛ تصوری باطل است.

نویسنده: محمود بلند اختر

141/117

بیشتر بخوانید:

تشدید لحن چین مقابل آمریکا به علت سیاستهای ضد چینی واشنگتن/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت