آذر 23, 1398 12:07 Asia/Tehran [Updated: آذر 23, 1398 12:28 Asia/Tehran]
  • واکنش کره شمالی به درخواست آمریکا برای برگزاری نشست شورای امنیت/ تحلیل

پارس تودی- پیونگ یانگ از آمریکا به علت درخواست برای برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره آزمایش موشکی اخیر کره شمالی انتقاد کرد.

وزارت خارجه کره شمالی اعلام کرد، تشکیل نشست شورای امنیت سازمان ملل، تحت فشار آمریکا، یک اقدام تحریک آمیز از سوی واشنگتن محسوب می شود.

وزارت خارجه کره شمالی همچنین با احمقانه خواندن چنین نشستی افزود، پیونگ یانگ هرگز تسلیم فشارهای واشنگتن نخواهد شد.

درخواست آمریکا برای برگزاری نشست شورای امنیت که روز پنجشنبه 12 از سوی "کلی کرفت" نماینده آمریکا در سازمان ملل مطرح شد،‌ یکی از آخرین گام‌ها به سوی تشدید تنش بین واشنگتن و پیونگ یانگ محسوب می شود. 

دولت کنونی آمریکا که به علت عمل نکردن به تعهدات خود درقبال کره شمالی تحت فشار پیونگ یانگ و متحدان آن قرار دارد، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از سویی نه مایل به کاهش تحریم‌های کره شمالی و برداشتن گام متقابل در مقابل پیونگ یانگ است و نه اقدامات کره شمالی در بازگشت به مسیر گذشته را در راستای منافع خود می داند. 

از همین رو، دولت "دونالد ترامپ"رئیس جمهور آمریکا در آخرین اقدام خود ضد کره شمالی، نشست شورای امنیت سازمان ملل را خواستار شده است تا شاید از این رهگذر بتواند پیونگ یانگ را به ادامه مذاکرات مطابق خواست خود متقاعد کند.

این درحالیست که واکنش کره شمالی نشان می دهد، نشست شورای امنیت قادر نیست پیونگ یانگ را به مسیر مورد نظر آمریکا برگرداند.

در واقع می توان گفت: واکنش کره شمالی نشان می دهد که این کشور برخلاف حدودا دو سال مذاکره با آمریکا، درصدد است تا گزینه های دیگری را آزمایش کند. 

در چنین فضایی است که وزیر دفاع آمریکا روز جمعه طی سخنانی در اندیشکده شورای روابط خارجی این کشور درباره پیامدهای دور شدن دو کشور از مذاکره هشدار داد.

"مارک اسپر" گفت: "وقوع جنگ در شبه جزیره کره وحشتناک خواهد بود. هیچکس نمی خواهد شاهد این اتفاق باشد. من فکر می کنم که ما به زودی مورد آزمایش قرار خواهیم گرفت."

کره شمالی که تا پایان سال جاری میلادی به آمریکا مهلت داده است تا در مواضع تاریخ گذشته خود تجدید نظر کند، اکنون همه نگاه ها را به خود جلب کرده است .

این که آیا کره شمالی در مهلت باقی مانده برای هشدار به آمریکا، آزمایش هسته ای یا موشک قاره پیما انجام می دهد، هنوز مشخص نیست، اما آن چه روشن می باشد این است که بعداز 20 ماه از آغاز مذاکرات واشنگتن و پیونگ یانگ، بر همگان مشخص شده است که کره شمالی رویکردی واقع گرایانه اتخاذ کرده و با تهدید و فشار، مسیر خود را عوض نخواهد کرد. 

"دانیال دوپتروس" کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی درباره اقدامات اخیر کره شمالی از جمله آزمایش های موشکی این کشور به رویترز گفت:

«کره شمالی دارد به آمریکا نشان می‌دهد که اگر با پیشنهادات عملی برسر میز مذاکرات بازنگردد، چه اتفاقی خواهد افتاد.»

در مجموع، به نظر می رسد برخلاف انتظار آمریکا،‌ درخواست این کشور از شورای امنیت سازمان ملل نه تنها کره شمالی را به میز مذاکره برنخواهد گرداند، بلکه ممکن است پیونگ یانگ را در تقابل با اقدامات خصمانه واشنگتن مصمم تر کند.

نویسنده: بلنداختر

117/118

بیشتر بخوانید:

نشست شورای امنیت درباره آزمایش موشکی کره شمالی 

آزمایش جدید موشکی کره شمالی

هشدار کره شمالی به «دونالد ترامپ»

هشدار کره شمالی به شورای امنیت/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت