دی 25, 1398 20:02 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • هشدار کره جنوبی درباره از دست رفتن زمان برای توافق آمریکا وکره شمالی/ تحلیل

پارس تودی- رئیس جمهور کره جنوبی اعلام کرد، زمان برای واشنگتن و پیونگ یانگ برای دستیابی به یک توافق در حال از دست رفتن است.

 "مون جائه این" ضمن ابراز نارضایتی از وضعیت موجود در مذاکرات واشنگتن و پیونگ یانگ  گفت: دو طرف زمان زیادی برای دستیابی به توافق ندارند، زیرا زمانی که رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آغاز شود، شاید دیگر فرصت و زمان کافی برای مذاکره با کره شمالی نداشته باشد.

رئیس جمهور کره جنوبی افزود، برغم بن بست فعلی  درگفت وگوهای کره شمالی، هنوز زمان و فرصت برای مذاکره آمریکا و کره شمالی وجود دارد. 

اظهارات رئیس جمهور کره جنوبی در شرایطی است که تلاش های دیپلماتیک برای  مذاکرات بین آمریکا و کره شمالی بخاطر تحریم‌های غیرقانونی واشنگتن علیه پیونگ یانگ به بن بست رسیده است.

هشدار "مون جائه این" درباره آنکه  فرصت آمریکا و کره شمالی برای ازسرگیری مذاکرات دو جانبه در خصوص خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره در حال از دست رفتن است به شرایط حاکم بر گفت وگوهای آنها ارتباط دارد.

"کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی تا پایان سال 2019 به آمریکا فرصت داده بود تا مذاکرات دو جانبه‌ را از شکست قطعی نجات دهد که البته این زمان تعیین شده نیز منقضی شده است که این مسئله به یکی از نگرانی‌های کره جنوبی تبدیل شده است.

بی ثباتی و تغییر مداوم در رویکردهای سیاست خارجی دولت آمریکا از جمله در قبال کره شمالی موجب شده تا این کشور بیش از گذشته به وعده‌ها و تعهدات کاخ سفید بی اعتماد باشد.

به خصوص آنکه واشنگتن از زمان دور نخست گفت وگوهای "کیم جونگ اونگ"‌رهبر کره شمالی و‌" دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سنگاپور در ژوئن 2018 سیاست‌های متناقض و غیر سازند ه ای را در قبال پیونگ یانگ در پیش گرفته است که موجب شده تا پس از دور دوم مذاکرات بین سران دو کشور در فوریه 2019 در هانوی پایتخت ویتنام، رهبر کره شمالی این گفت وگوها را متوقف کند.

برغم آنکه انتظار میرفت با توجه به اتمام مهلت اعلام شده توسط  رهبر کره شمالی؛ دولت آمریکا گامی برای احیای مذاکرات دو جانبه بردارد، اما این کشور مرتکب دو اقدام همزمان و متناقض در قبال پیونگ یانگ شد.

"رابرت اوبرایان "مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه با تارنمای اکسیوس خواستار از سرگیری مذاکرات با پیونگ یانگ شد  و تقریبا همزمان با این درخواست، وزارت خزانه داری آمریکا  دو نهاد کره شمالی را تحت تحریم‌های خود قرار داد. 

بر اساس تحریم‌های جدید آمریکا، شرکت تجاری "نمگانگ" و شرکت مسکن "‌سوکباسکو" متعلق به کره شمالی که دفتر آن در چین قرار دارد به لیست تحریم‌های آمریکا افزوده شدند.

همزمان با اقدامات متناقض آمریکا در قبال کره شمالی، ورود جدی تر دو حزب دموکرات وجمهوریخواه آن کشور به عرصه رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری که قرار است در ماه نوامبر 2020 برگزار شود، سبب نگرانی کره جنوبی در خصوص از دست رفتن فرصت برای گفت وگوهای واشنگتن و پیونگ یانگ شده است.

از اظهارات رئیس جمهور کره جنوبی این گونه برمی آید که به اعتقاد وی با انقضای مهلت اعلام شده توسط رهبر کره شمالی برای بازگشت آمریکا به گفت وگوهای دو جانبه مبتنی بر مطالبات آن کشور، مقامات پیونگ یانگ دیگر تمایل چندانی به این مذاکرات نداشته باشند.

از سوی دیگر، درگیر شدن ترامپ در عرصه انتخابات آمریکا موجب خواهد شد تا پرونده گفت وگو با کره شمالی از اولویت دستور کار کاخ سفید خارج شود.

در چنین شرایطی‌، ادامه تنش بین آمریکا و کره شمالی قطعا بر امنیت منطقه شبه جزیره کره و روند تنش زدایی در مناسبات سئول و پیونگ یانگ هم تاثیر منفی خواهد داشت که موجب نگرانی جدی کره جنوبی است.

نویسنده: محمدرضا عسگری

141/117

بیشتر بخوانید:

تماس تلفنی ترامپ با مون جائه این پس از شکست مذاکرات در هانوی

گزارش: بالا گرفتن جدال لفظی میان ترامپ و کیم جونگ‌ اون

دیدار تبلیغاتی ترامپ با کیم جونگ اون/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت