دی 28, 1398 14:29 Asia/Tehran [Updated: دی 28, 1398 15:30 Asia/Tehran]
  • انتقاد سئول از سفیر آمریکا در کره جنوبی/ تحلیل

پارس تودی- سئول اظهارات سفیر آمریکا درباره روابط دو کره را بسیار نادرست و آن را ضد حق حاکمیت کره جنوبی خواند.

«چونگ وا دایه» رئیس دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی اظهارات سفیر آمریکا در سئول را به منزله به چالش کشیدن تلاش "مون جائه این" رییس جمهوری کره جنوبی به منظور حل مسائل هسته ای شبه جزیره کره و ثبات در این منطقه دانست.  

"لی مین-سونگ" وزیر وحدت کره جنوبی نیز از سفیر آمریکا انتقاد کرده و گفت: چنین اظهاراتی نشان دهنده زیر سوال قرار دادن حق حاکمیت کره جنوبی است.

"هری هریس"، سفیر آمریکا در کره جنوبی در مصاحبه اخیر خود با رسانه ها، تلویحا سئول را تهدید کرد که اگر بخواهد به دنبال توسعه مناسبات با کره شمالی باشد، ممکن است تحریم شود.

انتقاد مقامات سئول از اظهارات مداخله جویانه سفیر آمریکا در کره جنوبی ناشی از تداوم رویکرد کاخ سفید در کارشکنی در قبال سیاست تنش زدایی از روابط دو کره است. اگر چه این اولین بار نیست که مقامات آمریکایی تهدید به برهم زدن روند کاهش اختلافات بین دو کره کرده اند، اما ورود مقامات سطح پایین آمریکا به خصوص سفیر این کشور در سئول به پرونده مناقشه دو کره بی سابقه است.

اظهارات سفیر آمریکا در سئول مبنی براینکه اگر این کشور در صدد توسعه مناسبات با کره شمالی باشد با تحریم های کاخ سفید مواجه خواهد شد، جلوه تازه ای از نقض صریح  حاکمیت  ملی و استقلال کره جنوبی در تنظیم و تصمیم درباره مناسبات خود با دیگر کشورها است.

کره جنوبی که از سال 2018 روند تنش زدایی با کره شمالی را بر اساس گفت وگو در پیش گرفته است، تلاش کرده با انجام برخی اقدامات و تغییر رویکردها، مقامات پیونگ یانگ را به پیمودن مسیر دیپلماسی برای کاهش اختلافات و توسعه همکاری ها تشویق کند که دولت سئول در نزدیک به دو سال گذشته دستاوردهایی در این زمینه کسب کرده است.

برغم خرسندی مقامات سئول از ذوب شدن بخشی از یخ موجود در روابط دو کره، اما دولت کره جنوبی نگران تاثیرات مخرب مناسبات پرتنش کره شمالی و آمریکا بر دستاوردها و روند تنش زدایی از روابط دو کره است که آثار آن در حدود یکسال گذشته کاملا نمایان شده است.

بارها برخی مقامات ارشد آمریکا تهدید کرده اند که تا پیش توافق این کشور با کره شمالی برای خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره، عادی شدن روابط دو کره را نمی پذیرد. با وجود این گونه تهدید ها اما کره جنوبی روند گفتگو و همکاری با کره شمالی را متوقف نکرده است و ادامه این مسیر را تامین کننده منافع ملی خود و تقویت ثبات در منطقه می داند.بر همین اساس است که به تازگی "مون جائه این" رییس جمهوری کره جنوبی درباره از دست رفتن فرصت برای احیای مذاکرات آمریکا و کره شمالی هشدار داد.

آمریکا در بیش از یکسال گذشته با اصرار بر ادامه تحریم و جنگ روانی ضد کره شمالی موجب توقف مذاکرات با این کشور شده است که این رویکرد تحریک آمیز کاخ سفید مورد تایید کشورهای منطقه به خصوص کره جنوبی نیست.

در شرایطی که کره جنوبی برنامه کاهش تنش با کره شمالی را مستقل از سیاست خصمانه واشنگتن به پیش میبرد، سفیر آمریکا در سئول با تهدید کره جنوبی به تحریم، درصدد توقف برنامه این کشور در قبال پیونگ یانگ برآمده است.

نویسنده: محمدرضا عسگری

138/118

 

کلیدواژه

کامنت