بهمن 02, 1398 19:43 Asia/Tehran [Updated: بهمن 02, 1398 19:58 Asia/Tehran]
  • انتصاب سرپرست جدید وزارت امور خارجه افغانستان/ تحلیل

پارس تودی- رییس جمهوری افغانسان با صدور حکمی «محمد هارون چخانسوری» را به عنوان معاون سیاسی و بطور همزمان تا تعیین وزیر جدید به عنوان سرپرست وزارت خارجه این کشور منصوب کرد.

"محمد اشرف غنی" رییس جمهوری افغانستان، «محمد هارون چخانسوری» را به جای «محمد ادریس زمان » به عنوان سرپرست جدید وزارت امور خارجه افغانستان منصوب کرده است.

چخانسوری پیش از این معاون حکومت‌داری و برنامه‌های ریاست جمهوری و قبل از آن نیز سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان بود.

رییس جمهوری افغانستان «ادریس زمان »را نیز به عنوان مسئول بهبود کیفیت کاری و پیش برد روند اصلاحات در وزارت خارجه تعیین کرده است.

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان حدود سه  ماه پیش استعفا کرد و ادریس زمان معاون سیاسی وزارت خارجه سرپرست این وزارتخانه شد.

 پس از استعفای صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان این برای دومین بار است که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور برای این وزارتخانه مهم  درحدود سه ماه اخیر سرپرست تعیین کرده است.

این تصمیم اشرف غنی در حالی است که مخالفانش ادامه حضور وی در سمت ریاست جمهوری افغانستان از ژوئن 2019 را خلاف قانون اساسی می دانند.

با پایان یافتن مهلت پنج ساله اشرف غنی برای حضور در سمت ریاست جمهوری در ژوئن گذشته، دادگاه عالی افغانستان رای به ادامه حضور وی تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این سمت داد که با مخالفت گسترده فعالان سیاسی و همچنین نهادهای حقوقی این کشور روبرو شد.     

" عبدالوحید فرزه ای" عضو شورای اتحادیه حقوقدانان افغانستان به خبرگزاری آوا گفته است؛ بر اساس قانون اساسی با خاتمه مهلت قانونی فعالیت دولت افغانستان، باید دولتی برسر کار بیاید که اداره امور کشور را به طور سرپرست اداره کند. بنابراین دولت وحدت ملی باید با واگذاری قدرت زمینه را برای تشکیل حکومت سرپرست فراهم کند. 

با توجه به جنجالی شدن اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در سپتامبر 2019 برگزار شد، ادامه بحران انتخاباتی موجب سرخوردگی و ناامیدی مردم از سرنوشت سیاسی کشورشان شده است. 

به خصوص آنکه با تداوم اختلافات برسر نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری 28 آگوست، با گذشت حدود پنج ماه از زمان برگزاری آن، چشم انداز روشنی برای اعلام نتایج نهایی وجود ندارد و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی هم به دلیل مواجهه با حجم گسترده شکایات و تخلفات صورت گرفته، تاکنون راهکاری برای تفکیک آرای پاک از ناپاک که مورد اجماع نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باشد، ارائه نکرده است.   

در چنین شرایطی که نهادهای انتخاباتی افغانستان با چالش بی اعتمادی مردم بر اثر عدم اعمال سازوکارهای لازم برای صیانت از آرای آنان و سلامت انتخابات مواجه هستند، اقدام اشرف غنی برای جابجایی افراد و انتصاب آنان در سمت های کلیدی از نظر افکار عمومی چندان وجاهت قانونی ندارد.

به خصوص آنکه اشرف غنی حدود سه ماه پیش برای وزارت خارجه افغانستان سرپرست تعیین کرده بود، اقدام وی برای انتصاب فرد جدید در این سمت، نشانه ای از فقدان تدبیر لازم در تصمیم قبلی است که برای مردم افغانستان چندان پذیرفتنی نیست.

در شرایطی اشرف غنی برای دومین بار برای وزارت  خارجه افغانستان سرپرست تعیین کرده است که گروه های سیاسی و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ازوی خواسته بودند هرگونه عزل و نصب در سطوح ملی و محلی را تا زمان مشخص شدن نتایح نهایی انتخابات و روی کار آمدن دولت جدید متوقف کند.118

بیشتر بخوانید:

نویسنده: محمدرضا عسگری   

کلیدواژه

کامنت